Üniversite öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı ve nomofobi ile mizaç karakter arasındaki ilişkinin incelenmesi
İnvestigate to the relationship between smart phone addiction, nomophobia and temperament character in university students
  1. Tez No: 552157
  2. Yazar: CANAN DEMİRCAN UZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HANİFİ KOKAÇYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Çağın gelişen teknolojileriyle birlikte hayatımıza hızla giren akıllı telefonlar faydalarının yanı sıra birtakım problemleri de beraberinde getirmiştir. Bunlardan en önemlilerinden olan akıllı telefon bağımlılığı ve nomofobi özellikle genç popülasyonu çok fazla etkilemektedir. Bu çalışma ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ve İstanbul Medipol Üniversitesi öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı, nomofobi ve bunların mizaç karakter ile olan ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel nitelikteki bu çalışma 2018 yılında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (HMKÜ) ve İstanbul Medipol Üniversitesi (İMÜ) öğrencileri üzerinde yapıldı. Çalışmaya 01 Haziran 2018- 01 Ağustos 2018 tarihleri arasında dahil edilme kriterlerini karşılayan, HMKÜ'nden 88, İMÜ'nden 82 kişi olmak üzere toplamda 170 kişi dahil edildi. Katılımcılara uygulanacak olan anketler katılımcıların kendileri tarafından doldurulmuş olup Sosyodemografik veriler, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu (ATBÖ-KF), Türkçe Nomofobi Ölçeği (TNÖ) ve Mizaç Karakter Envanteri (TCI) uygulanarak, akıllı telefon bağımlılık düzeyi, nomofobi düzeyi ve mizaç karakter puanları değerlendirildi. Verilerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: With the developing technologies of the era, the smartphones that come into our lives rapidly have brought some problems as well as the benefits. Smartphone addiction and nomophobia, that are the most important ones of these problems, especially affect young population too much. In this study, it is aimed to investigate the relationship between smart phone addiction, nomophobia and temperament character in Hatay Mustafa Kemal University and Istanbul Medipol University students. Method: This cross-sectional study was conducted on students of Mustafa Kemal University (MKU) and Istanbul Medipol University (IMU) in 2018. 170 participants were included in the study. 88 participants were from MKU and 82 participants were from IMU between 01 June 2018 and 01 August 2018. The questionnaires to be applied to the participants were completed by the participants themselves, and sociodemographic data, Smart Phone Addiction Scale Short Form (SPAS-SF), Turkish Nomophobia Scale (TNS) and Temperament Character Inventory (TCI) were applied, and smart phone addiction level, nomophobia level and temperament character scores were evaluated. Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test and Spearman correlation test were used to compare the data.