Ombudsmanlık (Kamu Denetçiliği Kurumu) Türkiye ve Finlandiya karşılaştırması
Ombudsman (public inspectorship institutions) Turkey and Finland comparison
- Tez No: 622557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tarihi süreç içinde genişleyen devlet yapısı, hantallaşmış ve klasik denetim türlerinden olan Yargısal, Parlamento(Siyasi), İdari ve Kamuoyu denetimleri işlevini etkili ve verimli bir şekilde yerine getirememesi nedeniyle vatandaşları idarenin kötü yönetimi ile baş başa bırakmıştır. Bu durum, vatandaşların şikayetinin artmasına yol açmıştır. Klasik denetim mekanizmalarının eksikliklerini giderecek, hızlı, ücretsiz, tarafsız, etkili ve verimli bir denetim biçimine ihtiyaç duyulduğu için Ombudsmanlık ortaya çıkmıştır. Ombudsmanlık kurumu, yaptığı çalışmalarla yönetenle yönetilen arasında çıkan uyuşmazlıklara adil ve hakkaniyetli çözüm yolları önermesiyle barışçı bir sisteme sahip olması, görevinde kayda değer bir başarı sağlamış ve dünyada birçok devletin uyguladığı bir denetleme mekanizması haline gelmiştir. Ombudsmanlık, idarenin eylem ve işlemleri sonucunda mağdur duruma düşmüş vatandaşların başvurusu üzerine veya re'sen harekete geçen, kişilerin haklarını arayan bir denetleme kurumudur. Ombudsmanlık, ilk olarak 18. yüzyılda İsveç'te kurulmuştur. İkinci olarak ise 1919 yılında Finlandiya kurulmuştur. Ombudsmanlık Kurumunu kurmuştur. Ombudsmanlık sistemini, dünyada en etkili ve en verimli şekilde uygulayan örnekler arasında gösterilen Finlandiya Ombudsmanı, sahip olduğu yetkilerle ve görev alanıyla en güçlü Ombudsman konumdadır. Ülkemizde 2010 yılında Anayasanın bazı maddeleriyle ilgili yapılan halk oylaması ile Kamu Denetçiliğinin önündeki anayasal engel ortadan kaldırılmış, 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu'nun 14.06.2012 tarihinde TBMM kabul edilmesiyle Ombudsmanlık Türkiye'de Kamu Denetçiliği Kurumu adıyla oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The state structure, which has expanded during the historical process, has left the citizens alone with the mismanagement of the administration due to the inability to effectively and efficiently perform the functions of judicial, parliamentary (political), administrative and public controls, which are cumbersome and classical types of control. This has led to an increase in citizens complaints. The Ombudsman has emerged because there is a need for a fast, free, impartial, effective and efficient form of audit that will eliminate the shortcomings of classical audit mechanisms. The Ombudsman's organization has achieved a remarkable success in its work by proposing fair and equitable solutions to the disputes between the governor and the governor, and has become a supervisory mechanism implemented by many states in the world. The Ombudsman is a supervisory body that seeks the rights of individuals who act upon or ex officio upon the application of citizens who have become victims of the acts and procedures of the administration. The Ombudsman was first established in Sweden in the 18th century. Secondly, Finland was established in 1919. The Finnish Ombudsman, which is one of the most effective and efficient examples of the Ombudsman system in the world, is the most powerful Ombudsman with his powers and duties. In our country removed barriers constitutional in front of the Ombudsman with the plebiscite conducted on some articles of the Constitution in 2010, 6328 No. Ombudsman Institution of the Ombudsman by the Parliament adopted on the Law of 14.06.2012 Ombudsman in Turkey Authority was created with the name.