Ombudsmanlık ve Türkiye'de Kamu Denetçiliği Kurumu
Ombudsman and the Ombudsman Institution of Turkey
  1. Tez No: 669896
  2. Yazar: AYŞE SAFALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ombudsmanlık, bireylerin idare hakkında şikâyet başvurusunda bulunarak haklarını arayabilecekleri bir kişi veya kurumu ifade eden bir kavramdır. Zamanla dünyaya yayılarak kendisine birçok ülkede yer edinen Ombudsmanlık, kendisine özgü temel yapıtaşlarını korumak kaydıyla farklı ülkelerde farklı isimler ve yapılarda oluşturulabilmektedir. Bu kapsamda ülkemizde Ombudsmanlık faaliyetlerini 2012 yılında kurulan Kamu Denetçiliği Kurumu sürdürmektedir. Bu çalışmada, Ombudsmanlığın tarihsel gelişimi, özellikleri, görevleri ve türleri ile ilgili bilgiler verilecek ve faaliyetleri artarak devam eden Kamu Denetçiliği Kurumunun yapısı, işleyişi ve kararları incelenerek kurumun kararlarına ilişkin veriler paylaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
Ombudsman is a concept that refers to a person or an institution where individuals can claim their rights, making application for complaints against the administration. Having spreaded all around the world over time, Ombudsman can be composed of various structures and names on the purpose of maintaining its own special core elements in different countries. In our Country, Ombudsman activities is being executed by The Institution of Ombudsman founded in 2012. In this study, first of all, information about the historical development process, features, duties and types of Ombudsman will be given. Later on, the structure, functioning and decisions of the Ombudsman Institution, whose activities continue to increase, will be examined and lastly, data on the decisions of the institution will be shared.