Beden eğitimi öğretmenlerinin okul ortamında maruz kaldıkları yıldırma eylemlerinin belirlenmesi (mobbing) (Konya ili örneği)
Assessment of the mobbing behaviour that middle school physical education teachers are exposed to in school environment (The case of Konya province)
- Tez No: 622561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, ''Konya ili Beden Eğitimi Öğretmenlerin Okul Ortamında Maruz Kaldıkları Yıldırma Eylemlerinin İncelenmesi", amacıyla yapılmıştır. Çalışma evrenini Konya İli sınırları içindeki okullarda görevli 205 Beden Eğitimi Öğretmeni oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak kullanılan anket 2 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıların kişisel bilgilerinin belirlenmesi için kişisel bilgi formu yer almaktadır. İkinci bölümde ise katılımcıların ne tür bir yıldırmaya ne derecede maruz kaldıklarını belirlemek amacıyla Yıldırma anket kullanılmıştır. Katılımcıların yıldırmaya maruz kalma düzeylerinin demografik değişkenlere göre değişip değişmediğini belirlemek amacıyla Tek yön ANOVA testleri kullanılmıştır. Elde edilen anlamlı farklılıkların hangi gruplar arasında kaynaklandığını belirlemek amacıyla tamamlayıcı hesaplardan LSD testi kullanılmıştır. Çalışmada anlamlılık düzeyi P0.05); Kıdem, Okuldaki Öğretmen Sayısı, Eğitim durumu, Müdürün cinsiyeti ve medeni hal değişkenleri bakımından farklılaştığı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçları destekleyenbir çok çalışma mevcuttur. Bu sonuçlar yıldırma davranışlarının önlenebilmesi adına yapılacak çalışmalara ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
The sample of the research is 205 Physical Education Teachers who work in schools within the boundaries of the Konya Province. The questionnaire used as a data collection tool in the study consists of two parts. In the first part, a personal information form is used to identify the participants' personal information. The second part included questions about work environment and mobbing. For the analysis of data, SPSS 16 statistical package program was used. Oneway ANOVA methodwas used to determine whether the level of mobbing of participants varied according to their demographic factors. The LSD test was used to determine which groups resulted in statitically significant differences. The level of significance in the study was taken as P 0.05) but differs in terms of Seniority, Number of Teachers at School, Educational Status, and Marital Status.