1980 sonrası Türk romanında üstkurmaca
Metafiction in post 1980's Turkish novel
- Tez No: 622633
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZİM YETİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 456
Özet
1980 Sonrası Türk Romanında Üstkurmaca, Şafak Güneş Gökduman Araştırmamızda 1980 sonrasında(1990'a kadar) Türk romanında üstkurmaca tekniğinin kullanımı incelenmektedir. Bunun için ilk baskıları 1980 ile 1990 yılları arasında yapılmış roman türündeki eserler okunup incelenmiş ve Bilge Karasu, Pınar Kür, Ferit Edgü, Ahmet Altan, Burhan Günel, Selim İleri, Orhan Pamuk ve Güney Dal ve Nazlı Eray'ın romanlarında üstkurmaca tekniklerini kullandıkları tespit edilmiştir. Dokuz bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde üstkurmaca teriminin kuramsal çerçevesi Patricia Waugh'ın Metafiction: The Theory and Practice of Self-Conscious Fiction, Linda Hutcheon'ın A Poetics of Postmodernism: History, Theory, Fiction ve Mark Currie'nin editörlüğünü yaptığı Metafiction adlı kitaplar doğrultusunda çizilerek üstkurmacanın tanımı yapılmış ve üstkurmacanın özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Diğer bölümlerde ise Bilge Karasu, Pınar Kür, Ferit Edgü, Ahmet Altan, Burhan Günel, Selim İleri, Orhan Pamuk, Güney Dal ve Nazlı Eray'ın romanlarında üstkurmaca tekniklerinin kullanımı metin incelemeleri yoluyla gösterilmiştir. Çalışmamız 1980-1990 tarihleri ile sınırlı görünse de adı geçen yazarların 1980 öncesi ve 1990 sonrasındaki eserleri de okunmuş ve bunların içerisinden üstkurmaca tekniği kullanarak yazdıkları romanlar da teze dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Metafiction in Post 1980's Turkish Novel, Şafak Güneş Gökduman In our research, the use of metafiction technique in post 1980 (until 1990) Turkish novel is examined.Therefore novels which their first edition dates between 1980 and 1990 are examined and it is determined that Bilge Karasu, Pınar Kür, Ferit Edgü, Ahmet Altan, Burhan Günel, Selim İleri, Orhan Pamuk, Güney Dal and Nazlı Eray used metafiction techniques in their novels. In the first chapter of our work consisting of nine chapters, theoritic frame of the metafiction term is determined in accordance with Patricia Waugh's Metafiction: The Theory and Practice of Self-Conscious Fiction, Linda Hutcheon's A Poetics of Postmodernism: History, Theory, Fiction and Metafiction edited by Mark Currie, thereby metafiction is defined and its features are identified. In the other chapters, the use of metafiction techniques in novels of Bilge Karasu, Pınar Kür, Ferit Edgü, Ahmet Altan, Burhan Günel, Selim İleri, Orhan Pamuk,Güney Dal and Nazlı Eray are demonstrated by text analyzing method. Despite our work appearing to be limited between 1980 and 1990, the works of aforementioned authors, dating before 1980 and after 1990 are also read and the novels including metafiction are incorporated into the thesis.