Risk and detection of toxic gases hydrogen sulfide (H2S) and carbon monoxide (CO) from refinery in erbil
Erbil'deki bir rafinerideki hidrojen sülfür ve karbon monoksit toksik gazlarının belirlenmesi ve risk analizi
- Tez No: 622677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL DEMİR KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada Erbil Gwer rafinerisinde yapılan hidrojen sülfür ve karbon monoksit gazlarının ölçümleri yapılmıştır. Rafineri standart yönetmeliklere uygun inşa edilmediği için rafinerinin distilasyon ünitesi, depolama tankları ve ateşleme ünitesi H2S ve CO üretmektedir. Khurmala, Tawke ve Demir dagh'dan alınan ve herbiri farklı özelliklere sahip olan üç farklı ham petrol kullanılmıştır. Bu çalışmadan çıkarılan sonuçlar şöyle sıralanabilinir: (i) hidrojen sülfür ve karbon monoksit gibi zehirli gazlar rafinerileri ve rafinerilerin etrafında bulunan çevreyi ve sağlığı olumsuz etkilemektedir; (ii) hidrojen sülfür ve karbon monoksit difüzyon hızı belirlene standaart değerlerin çok üzerindedir; (iii) ırak ham petrolü diğer petrollerden daha fazla sülfür içermektedir ve sülfür içeriği bir bölgeden diğerine değişmektedir. Bu nedenle bu tip bir petrolün rafineride kullanılması zehirli gazların oluşmasına sebep olmaktadır; (iv) rüzgar gidrojen sülfür ve karbon monoksit gazlarının difüzyonunu olumsuz yönde etkilemektedir. Rüzgar hızının artması ile gaların yayılım hızı da artmaktadır; (v) Atmosferik basıncın etkisi de ihmal edilemez. H2S ve CO gazlarının difüzyon hızı yüksek atmosferik basınçlarda daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this examination, the measurements of hydrogen sulfide and carbon monoxide were taken in one of the Erbil-Gwer Road refineries. Because the refinery was not build according to the standard regulations, some sections of the refinery such as Distillation tower, Storage tanks and Flare were resources of producing (H2S, CO) gas. In this research, three types of crude oil (Khurmala, Tawke and demir dagh crude oil),were utilized, each of the crude oil had different properties. The concentration of hydrogen sulfide and carbon monoxide were measured in different distance from the sources of the emission. The results indicated that During the utilization of (Khurmala, Tawke and demir dagh) crude oil, the levels of H2S ,CO gas was (19.6,26.5 )ppm , (22.8,32.1) ppm and(26.9,29.8) ppm respectively in 0 meters away from the distillation tower. However the concentrations of H2S ,CO declined to (19.5,25.6) ppm, (22.7,31.1) ppm and (26.8,28.7) ppm accordingly in the distance of 10 meter. It was observed that the concentration of H2S was zero in the distance of (900 to1500 , 1050 to 1500 and 1200 to 1500) meter, and the concentration of CO was also zero in (450 to1500, 700 to 1500 and 600 to 1500) meter. In addition the emission of hydrogen sulfide and carbon monoxide throughout the application of (Khurmala, Tawke and demir dag ) crude oil in storage tank were slightly less than in the distillation tower. From 0 meters the concentrations of H2S ,CO gas were (9.2,15.1 )ppm, (12.9,21.7) ppm and (16.1,18.3) ppm respectively. Nonetheless, from 10 meters the concentration was reduced to (9.1,14.8 )ppm, (12.7,21.0) ppm and ( 16.0,17.9) ppm accordingly.in addition, it was monitored that in the distance of (350 to1500, 400 to 1500 and450 to 1500) meter the concentration of H2S was zero, and in (270 to 1500, 400 to 1500 and 300 to 1500) meter concentration of CO was also zero. The concentration of H2S, CO gas 30 meters away from flare were (10.3, 20.2) ppm, (12.2, 24.9) ppm and (14.9, 22.8) ppm. Besides, the concentrations were decreased to 10.2, 19.5) ppm, (12.0,24.1) ppm and(14.8,22.0) ppm 40 meters away from flare. Furthermore, H2Swas not detected in the in the distance of (350 to1500, 450 to 1500 and 500 to 1500) meter. Similarly, zero concentration of CO was detected in the distance of (450 to1500 ,700 to 1500 and 500 to 1500) meter. Additionally, the results revealed that when the refinery was turned off, the concentrations of H2S,CO gas were ( 0.9,4.0 ) ppm and(0.9,2.8) ppm in the distance of 0 meters from distillation tower and flare. By increasing the distance to 10 meters from distillation tower and flare, the concentrations were reduced to (0.8,3.0) ppm and(0.4,1.3) ppm. Moreover, in the distance of (40 to 1500 and 30 to 1500) meter, zero concentrations of H2S,CO were observed.