Klinik karpal tünel sendromlu hastalarda elektrodiagnostik ve ultrasonografinin tanısal değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of ultrasound and electrodiagnostik testing diagnostic value in patients with clinically diagnosed carpal tunnel syndrome
- Tez No: 622678
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÜLKÜ AKARIRMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
KLİNİK KARPAL TÜNEL SENDROMLU HASTALARDA ELEKTRODİAGNOSTİK VE ULTRASONOGRAFİNİN TANISAL DEĞERLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Amaç: Karpal Tünel Sendromu (KTS) en sık görülen periferik sinir tuzak nöropatisidir. Tanıda elektrodiagnostik testler (EDX) altın standart olarak kullanılır. Median sinirin ultrasonografi (USG) ile kesitsel alan (KSA) ölçümü ve Doppler USG değerlendirmesi KTS tanısında bir çok çalışmada kullanılmıştır. Bu çalışmada hedef KTS-6 klinik skalasını altın standart kullanarak EDX ve USG'nin KTS tanısında tanısal değerlerinin karşlaştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Kliniğimize üst ekstremitelerde uyuşma, karıncalanma vb. şikayetleriyle başvuran toplam 73 hastanın 105 el bileğine KTS-6 skalası uygulanmıştır ve skalanın sonucuna göre el bilekleri hasta ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba randomize edilmiştir. Tüm el bileklerinde USG ile median sinirin KSA ve power Doppler incelemesi, sonra EDX yapılmıştır. Elde edilen verilere göre her testin sensitivitesi ve spesifitesi hesaplanmıştır. Bulgular: KTS-6 skalası pozitif olan 75 el bileği vaka ve negatif olan 30 el bileği kontrol grubu olarak alınmıştır. Median sinir KSA cut-off değeri 10 mm²,bu değer için sensitivite %69 ve spesifite %73, power Doppler sinyal skoru ≥ 2 için gruplar arasında anlamlı fark bulunup sensitivite %24 ve spesifite %93 olarak hesaplanmıştır. EDX sensitivitesi %69 , spesifitesi %73 saptanmıştır. USG verileri ile KTS şiddeti arasında güçlü korelasyon bulunmuştur. Sonuç: Bu çalışmada USG ile median sinir kesitsel alan değerlendirmesinin EDX ile benzer tanısal değere sahip olduğu gösterilmiştir. Median sinirin power Doppler incelemesinin ise spesifik bir yöntem olduğu saptanmıştır. USG verileri ile KTS şiddeti arasında güçlü korelasyon bulunup, bazı hastalarda KTS tanısını doğrulamak ve şiddetini belirlemek için EDX'in yerini alabilir.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF ULTRASOUND AND ELECTRODIAGNOSTIK TESTING DIAGNOSTIC VALUE IN PATIENTS WITH CLINICALLY DIAGNOSED CARPAL TUNNEL SYNDROME Objective: Carpal tunnel syndrome (CTS) is the most common compression neuropathy of the upper extremity. Gold standar for diagnosis is electrodiagnostic testing (EDX). Median nerve ultrasonographically measured cross sectional area (CSA) and Doppler ultrasound have been subject to many studies for diagnosis of CTS. The purpose of this study was to compare diagnostic value of ultrasound and EDX for diagnosis of CTS, using a validated clinical tool as a gold standard. Material and methods: 105 wrists of 73 patients with complaint of upper extremity numbness or tingling were evaluated with CTS-6 scale and randomized to two case and control groups. After that, all wrists were utilized with US for median nerve CSA and power Doppler signals, then EDX performed. Sensitivity and specificity were calculated for every test. Results: 75 wrists with positive CTS-6 scale result were assigned as case and 30 with negative scale result as control group. Sensitivity and specifity for CSA, was 69% and 73%, for Power doppler was 24% and 93%, for EDX was 69% and 73% respectively.There was a significant correlation between severity of CTS and ultrasonographic datas. Conclusion: We found the same diagnostic utility as EDX for ultrasonographically measured median nerve CSA for CTS. Power Doppler assesment of median nerve is a specific diagnostic method for CTS. We concluded that US can replace in some selected patients to confirm the diagnosis of CTS and utilize it's severity.