Tek Kuşak Tek Yol Projesi bağlamında Çin Halk Cumhuriyeti doğrudan dış yatırımları analizi
The people's Republic of China's oFDI analysis within 'One Belt One Road' project
- Tez No: 622680
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SEDAT AYBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tez çalışmasında Çin Halk Cumhuriyeti'nin kültürel devrimden sonra doğrudan yabancı yatırımlar akımının gelişmesi ve yeni yüzyıl ekonomi politikası ile yapısal dönüşümü küreselleşme stratejisi araştırılmıştır. Batı ve Doğu'nun karşılıklı bağımlılık ve ekonomik işbirliği sayesinde gelişen coğrafi avantajları ve sermaye birikimi elde etmesiyle, Çin kaçınılmaz küresel oyuncu olmuştur. Asya Finansal krizi nedeniyle, Çin ve komşu ülkeleri serbest ticaret anlaşmaları imzalayarak bölgeselleşmeye gitmişlerdir. 2008 Küresel ekonomik kriz ile batı sermayesinin gelişmiş ülkeler lehine coğrafya değiştirmesi sonucunda Çin genişleyici politikalar yürütme fırsatı yakalamış, sermaye birikimi ile küresel finansal sisteme entegre olmuştur. Küresel politikaların devamı olarak başkan Xi Jinping'in Doğu'nun Kartalı benzetmesi ile 2013 yılında İpek Yolu Ekonomi Kuşağı ve 2014 yılında Deniz İpek Yolu rotalarını açıklamış Tek Kuşak Tek Yol olarak adlandırılmıştır. Pasifik komşu ülkeleriyle Doğu'dan Batı'ya köprü olmayı hedefleyen Tek Kuşak Tek Yol projesi ile Çin Halk Cumhuriyeti'nin doğrudan dış yatırımların ve ekonomik entegrasyon etkileşimi çerçevesinde Çin'in küreselleşme etkinliği teorik perspektiften sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it has been examined to realize China's“Go Global”strategy as a result of the transformation of China's economy with a start-up of FDI flows after cultural revolution and its structural transformation with political economy in the 21st century. Due to interdependence and economic cooperation between West and East regarding to location advantages and capital accumulation, China became an inevitable global player. Because of the Asian Financial Crisis in 1997, China and other neighbour countries signed a free trade agreement to create a solid financial system. The economic crisis in 2008 caused the western capital to move on Asian Emerging Markets. As a consequence China caught the opportunity to implement broader policies in the region and integrated its capital accumulation to global financial sector. As a continuation of China's global policies, president Xi Jinping announced Silk Road Economic Belt in 2013 and Maritime Silk Road in 2014 both called“One Belt One Road”symbolizing The Eagle of East. The effectiveness of China's FDI flows and economic integration has been studied within One Belt One Road Project building a bridge between West and East through globalization from a theoretical perspective.