ABD-Çin ticaret savaşı: Uluslararası ekonomi politik bağlamında dünya ve Türkiye ekonomisine etkileri
USA-China trade war: Impacts on the world and Turkey economy in the political context of the international economy
- Tez No: 836353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Economics, International Trade
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)'nin dağılmasıyla Dünya'da ABD'nin liderliğinde tek kutuplu bir yapı oluşmuştur. Ancak son yıllarda Çin Halk Cumhuriyeti'nin ekonomik gücündeki artış, ABD liderliğinin sorgulanmasına neden olmuştur. Çin'in büyük bir ekonomik güç olarak ortaya çıkmasının yanında“tek kuşak tek yol projesi”gibi büyük projelerle gündeme gelmesi, ABD karşısında siyasi bir güç olarak varlığının göstergesi olarak görülmüştür. Özellikle 2018 yılında göreve başlayan ABD Başkanı Donald John Trump yönetimi, en büyük ticari ortağı olan Çin'e karşı korumacı politikalar uygulayarak dış ticaretini kontrol altında tutmak istemiştir. Dolayısıyla, son yıllarda iki ülke arasındaki ilişki ticaret ve teknoloji eksenli soğuk savaşlara dönüşmüştür. Dünyanın ekonomik olarak iki büyük gücü olan ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşları bu iki ülke yanı sıra bu ülkelerin ticari müttefiklerini de ekonomik açıdan etkilemiştir. Ülkeler arasında uygulanan gümrük tarifelerinin ve kotaların artırılması ve döviz kurlarında yapılan ayarlamalar, dış ticarette bir tarafa ekonomik avantaj sağlamıştır. Ancak, üretimin ve istihdamın azalması, cari fazlanın azalması veya artması ve milli gelirin azalması yönleriyle diğer tarafa olumsuz sonuçlar doğurmuştur. Bu durum mal ve hizmetlerin fiyatlarında değişme yaratması nedeniyle, bu ülkelerle ticaret yapan diğer ülkelerin de ticaret yapısının değişmesine neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı ABD-Çin arasındaki ticaret savaşının yarattığı ekonomik etkileri ortaya çıkarmaktır. Bu kapsamda 2018-2022 yılları arasında ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının etkileri, ulusal ve uluslararası literatür taraması yöntemi kullanılarak çalışılmıştır. Çalışmanın neticesinde ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının Türkiye ve dünya ekonomilerine olan olumlu ve olumsuz etkileri uluslararası ekonomi politiği bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the dissolution of the Union of Soviet Socialist Republics (USSR), a unipolar structure emerged in the world and under the leadership of the United States. Importantly, the rise in the economic power of the People's Republic of China has caused the US leadership to be questioned. In addition to China's emergence as a great economic power, its coming to the agenda with major projects such as the“one belt one road project”has been seen as an indicator of its existence as a political power against the US. Especially the administration of US President Donald John Trump, who took office in 2018, wanted to keep its foreign trade under control by implementing protectionist policies against China, its largest trading partner. Therefore, in recent years, the relationship between the two countries has turned into a cold war based on trade and technology. The trade wars between the US and China, the world's two major economic powers, have economically affected both countries as well as their trade allies. Increasing tariffs and quotas and adjustments in exchange rates between countries have given one side an economic advantage in foreign trade. However, it had negative consequences for the other side in terms of reduced production and employment, reduced or increased current account surpluses and reduced national income. This situation has caused a change in the trade structure of other countries that trade with these countries due to changes in the prices of goods and services. The aim of this study is to reveal the economic effects of the trade war between the US and China. In this context, the effects of the trade war between the US and China between 2018 and 2022 have been studied using the national and international literature review method. As a result of the study, the positive and negative effects of the trade war between the US and China on the Turkish and world economies were evaluated in the context of international political economy.