Tek Kuşak Tek Yol Projesi bağlamında Rusya - Çin ilişkileri
Russia - China relations in the context of One Belt One Road roject
- Tez No: 590180
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, Çin'in başlattığı Tek Kuşak Tek Yol projesinin tarihsel dayanağı, kapsamı ve önemi ele alınmıştır. Bu bağlamda gerçekleştirilen projeler ve işbirliklerinin incelenmesine yer verilmiştir. Ayrıca tez çalışmamın ana başlığında da olduğu gibi proje kapsamında Rusya - Çin ilişkileri incelenmiştir. Projenin gerçekleşmesi için Rusya'nın rolü ve önemi ele alınırken bu proje kapsamında Rusya'nın çıkarlarına da değinilmiştir. Son olarak Çin ve Rusya açısından bu projenin getirileri ve ortaklaşa çalışmalarının sonuçları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the historical basis, scope and importance of the One Belt One Road project initiated by China was discussed. In this context, the projects and collaborations are examined. Furthermore, as in the main title of the thesis, Russian - Chinese relations were scrutinized within the framework of the initiative. While discussing the role and importance of Russia for the realization of the project, it also discussed the interests of Russia within the One Belt One Road. Finally, in this study, in terms of China and Russia, benefits and consequences of this project and the results were examined comprehensively.