Enerji sektöründe faaliyet gösteren firmalarda bilgi teknolojileri bölümlerinin yapılanmasında bir yapı önerisi
A configuration recommendation for the infrastructure of information technologies departments in companies operating in energy industry
- Tez No: 622703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAATTİN PARLAKKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bilgi teknolojilerinden etkin bir biçimde yararlanabilmek için bilgi teknolojilerinin kurumsal olarak doğru yapılandırılması gerekmektedir. Bu maksatla, araştırmada Ankara ilinde faaliyet gösteren, Enerjisa Enerji firmasının bilgi teknolojileri bölümünün yapılanması incelenmiştir. Araştırmaya bilgi teknolojileri bölümlerinden toplamda 71 erkek ve 35 kadın olmak üzere 106 kişi katılmıştır. Araştırmada 5 bölümden oluşan anket yöntemi uygulanmıştır. Demografik bilgilere ait soruları içeren ilk bölüm, sonrasında ise araştırmanın boyutlarından oluşan 4 bölüme (iş süreçleri, sorumluluk-yetki, yapı ve performans) ait toplamda 36 soruyu içeren 5'li Likert türü anket uygulanmıştır. Anketin boyutlarından olan iş süreçlerine ait sonuçlar 3,49±0,57 puan şeklindedir. Çalışanların gerek kendi iş süreçlerine gerekse diğer departmanların iş süreçlerine hakim oldukları görülmektedir. Sorumluluk ve yetki boyutuna ait sonuçlara göre, katılımcıların 3,52±0,57 puan aldıkları görülmektedir. Sorumluluk ve yetkinin işletme içinde doğru biçimde yönetildiği sonucuna ulaşılmaktadır. Yapıya ait sonuç 3,36±0,51 puan şeklindedir. Katılımcılar, yapıda sorunlar görmektedir. Araştırmanın boyutlarından performansa yönelik sonuçlar incelediğinde, katılımcıların, 3,30±0,52 puan aldıkları görülmektedir ve katılımcıların, işletme içi performansı yeterli bulduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Demografik değişkenlerin boyutlara olan etkisi de incelenmiştir. Performans boyutunda sahip olunan sertifikalar arasında anlamlı farklılaşma bulunmuş, diğer demografik bilgilerle ilgili anlamlı farklılaşma bulunamamıştır. Son olarak boyutlar arasındaki ilişki Pearson Korelasyonu yöntemiyle incelenmiş ve iş süreçlerine ait puanlar arttığında sorumluluk-yetki ve performasın da arttığı, sorumluk ve yetki boyutundaki puanlar artış gösterdiğinde performans boyutundaki puanların da artış gösterdiği saptanmıştır (F(5, 100) = ,949, ,809, ,406, p < ,05). Yapı boyutu ile diğer boyutlar arasında korelasyon saptanmamıştır. Son olarak elde edilen bulgular doğrultusunda, varolan yapı gözden geçirilerek, siber güvenlik, network-security, bilgi teknolojileri satın alma, uygulama geliştirme ve network müdürlüğünü içeren yeni yapı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to efficiently utilize Information Technologies, the corporate infrastructure must be done correctly. For this purpose, the Information Technologies infrastructure of Enerjisa Enerji Company located in Ankara was researched. There were 71 male and 35 woman of total 106 people joined to this research. The survey, consisting 5 parts was applied. The first section contains questions about demographic information. The following 4 sections ( business processes, responsibility-authority, structure and performance ) contains 36 questions, prepared by 5 point Lykert scale. The result of business processes within survey is 3,49±0,57 points. The employees have comprehensive knowledge of business processes of both their jobs and other departments. The result of authority and responsibility within survey is 3,52±0,57 points. It is concluded that responsibility and authority are properly managed within the organization. The result of infrastructure within survey is 3,36±0,51 points. When the result of performance within the survey is inspected, the participants get 3,30±0,52 points which shows they see the performance sufficient within the organization. The effect of demographic variables on dimensions was also examined. There was a significant difference between the certificates owned in the performance dimension and no significant difference was found in relation to other demographic information. Finally, the relationship between dimensions was examined by Pearson Correlation method. When the scores of the business processes increased, the responsibility, authority and performance also increased. It was determined when the scores in the responsibility and authority dimension increased, the scores in the performance dimension also increased (F(5, 100) = ,949, ,809, ,406, p < ,05). There is no correlation between the infrastructure size and the other dimensions. By the the latest findings, the existing infrastructure was reviewed and a new one including cyber security, network-security, information technology purchasing, application development and network management was proposed.