Bir konfeksiyon işletmesinde üretim hattı dengeleme ve işletme risk analizi
Assembly line balancing and operational risk analysis in a clothing company
  1. Tez No: 622719
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA HASNALÇACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GAZİ TÜRKSOY, DOÇ. DR. EMEL KIZILKAYA AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnsan ihtiyaçlarının karşılanması için kurulan üretim hatlarının verimli olarak kullanılabilmesi için geliştirilen montaj hatları, günümüzde büyük önem taşımaktadır. Montaj hatlarının geliştirilme amaçları, yüksek oranda üretim yapan işletmelerin; verimlilik, rekabet, maliyet ve kalite açısından öne taşınması şeklinde sıralanabilir. Montaj hattı problemlerinde uygun yöntemle çözüm bulunması halinde işletmenin faaliyeti süresince bu faydayı sürekli olarak sağlayacaktır. Bu çalışmada, bir hazır giyim işletmesinde üretimi arttırmak için Helgeson ve Birnie tarafından geliştirilen konum ağırlıklı montaj hattı dengeleme yöntemi kullanılarak, montaj hattı dengeleme çalışması yapılmıştır. Çalışma sonucunda işgücünün %85'inin üretim hattı üzerinde verimli olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. İş sağlığı ve güvenliği hakkındaki yasal yaptırımların ciddi boyutlara ulaşması ve bu bilincin ülke genelinde artması ile risk analizine verilen önem daha da artmaktadır. Yapılan son yasal düzenlemeler, tüm kurumların risk değerlendirmelerini tehlike sınıflarına göre yapmalarını zorunlu kılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında, montaj hattı dengeleme çalışması yapılan firmada risk değerlendirme yöntemlerinden Fine-Kinney metodu ile risk analizi çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu yöntem, işletmenin yapısına uygun ve kolay uygulanabilir bir risk analizi çalışmasıdır. Çalışmanın sonunda, bir konfeksiyon işletmesinde, tehlikeler öngörülerek oluşabilecek olan riskler belirlenmiş ve bu risklerin gerçekleşmemesi için alınacak önlemler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Assembly lines developed to enable the efficient use of the production lines established to meet human needs are of great importance today. The objectives of the development of the assembly lines are; Productivity, competition, cost and quality in terms of moving forward. In case of finding an appropriate solution to the problems of assembly line, this benefit will provide continuous value during the operation of the operator. In this work, preparation for the development and development was made, assembly line was made. Balancing Work has been done. It has been found that 85% is used reasonably efficiently for production. As the legal sanctions on occupational health and safety reach serious dimensions and this awareness increases throughout the country, the importance given to risk analysis increases. Recent legislative arrangements made mandatory for all institutions to carry out risk assessments according to hazard classes. Within the scope of this thesis study, risk analysis studies were carried out by the Fine-Kinney method from the risk assessment methods in the firm where assembly line balancing work was done. This method is an appropriate and easily applicable risk analysis work for the structure of the business. At the end of the study, the risks that may arise from the provision of the hazards in the operation of a garment have been determined and the precautions to be taken in order to avoid these risks have been listed.