Invitro antimicrobial activity of Punica granatum (pomegranate) membrane (pericarp and mesocarp) extraction, Olea europaea (olive), Mentha piperita (pepermint) and Portulaca oleracea (purslane) leaves extraction
Punica granatum (nar) zarları (pericarp ve mesocarp) ekstraktı, Olea europaea (zeytin), Mentha piperita (nane) ve Portulaca oleracea (semizotu), yaprak ekstraktlarının in-vitro antimikrobiyal etkisi
- Tez No: 622718
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Çok ilaca dirençli mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlar küresel bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. Direnç mikroorganizmalara karşı bitkilerden elde edilen tedavi seçenekleri tüm dünyada test edilmektedir. Çalışmada Kuzey Irak'tan toplanan Punica granatum (nar), Olea europaea (zeytin), Portulaca oleracea (semizotu) ve Mentha piperita (nane) bitki ekstrelerinin antimicrobial etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma Eylül 2015 ve Mart 2016 tarihleri arasında Kuzey Irak ve Türkiye'de yürütülmüştür. Bitki ekstrelerinin elde edilmesi için etanol ekstraksiyon yöntemi kullanılmıştır. Ekstraksiyon için nar bitkisinin zarları (pericarp ve mesocarp) kullanılırken zeytin, nane ve semiz otunun yaprakları kullanılmıştır. Antimicrobial etki beş Gram pozitif (S. aureus, S. epidermidis, E. faecalis, E. faecium ve S. pneumoniae), dokuz Gram negative (E. coli, K. pneumoniae, P. mirabilis, S. typhimurium, P. aeruginosa, A. baumannii, S. boydii, H. pylori ve C. jejuni) ve C. albicans'a karşı disk difüzyon ve broth mikrodilüsyon yöntemi ile değerlendirilmiştir. Nar; hem disk difüzyon hem de broth mikrodilüsyon yöntemi ile S. aureus, S. epidermidis, E. faecalis, P. mirabilis, S. typhimurium, P. aeruginosa, A. baumannii ve H. pylori'ye karşı etkili bulunmuştur. Zeytin, hem disk difüzyon hem de broth mikrodilüsyon yöntemi ile S. aureus, S. epidermidis, S. typhimurium, P. aeruginosa, A. baumannii, H. pylori ve C. albicansa karşı etkili bulunmuştur. Nane, hem disk difüzyon hem de broth mikrodilüsyon yöntemi ile S. epidermidis ve S. typhimurium'a karşı etkili bulunurken semiz otu sadece H. pylori'ye karşı etkili bulunmuştur. Nar ve zeytin, nane ve semiz otundan daha etkili olarak bulunmuştur. Nar, zeytin, nane ve semiz otu ekstraktının doğal antimicrobial kaynak olarak kullanımı uygun bulunmuştur. Bu bitkilerin klinik kullanımı için in vivo çalışmalara ihtiyaç vardır. Ayrıca bu bitkilerin diğer mikroorganizmalar üzerine etkileri test edilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Infections due to multiple resistant microorganisms are a global public health problem. Therapeutic alternatives obtained from plants against resistant microorganisms have been tested all over the world. The aim of this study is to evaluate the antimicrobial activities of Punica granatum (pomegranate), Olea europaea (olive), Portulaca oleracea (purslane), and Mentha piperita (peppermint) extract obtain from the north Iraq. This study was conducted between September 2015 and March 2016 in north Iraq and Turkey. Ethanol extraction protocol was used to obtain plant extracts. The leaves of purslane, olive and peppermint were used while the membranes of pomegranate (pericarp and mesocarp) were used for extraction. Antimicrobial effect were tested against five gram-positive (S. aureus, S. epidermidis, E. faecalis, E. faecium and S. pneumoniae), nine gram-negative (E. coli, K. pneumoniae, P. mirabilis, S. typhimurium, P. aeruginosa, A. baumannii, S. boydii, H. pylori and C. jejuni) and C. albicans using disc diffusion and broth microdilution methods. The pomegranate was effective against S. aureus, S. epidermidis, E. faecalis, P. mirabilis, S. typhimurium, P. aeruginosa, A. baumannii and H. pylori both using disc diffusion and broth microdilution methods. The olive was effective against S. aureus, S. epidermidis, S. typhimurium, P. aeruginosa, A. baumannii, H. pylori and C. albicans both using disc diffusion and broth microdilution methods. The peppermint was effective against S. epidermidis and S. typhimurium while the purslane was effective against only H. pylori both using disc diffusion and broth microdilution methods. The pomegranate and olive were found to be more effective than peppermint and purslane. The pomegranate, olive, peppermint and purslane extracts found to be available for use as a natural antimicrobial source. There is a need for in vivo studies for the clinical use of these plants. Furthermore, the effects of these plants on other microorganisms should be tested.