İntraartiküler parçalı radius distal uç kırıklarında kilitli plak ile osteosentez sonuçlarımız
Volar locking plating treatment results in fragmented intra-articular distal radius fractures
  1. Tez No: 622735
  2. Yazar: YUNUS ÖÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TUĞRUL EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç:Erişkin eklem içi parçalı radius distal uç kırıklarında volar kilitli plak uygulamalarının sonuçları değerlendirildi. Gereç ve Yöntem:Radius distal uç kırığı nedeni ile volar kilitli plak ile tedavi edilen 25 hasta (14 erkek,11 kadın;ort.yaş 44,32±12,12 yaş) prospektif olarak incelendi.Kırıkların tipi AO sınıflamasına göre %44 C2,%56 C3 olarak dağılım göstermekteydi.Klinik sonuçlar Gartland-Werley değerlendirme skalası, kısa - kol omuz el sorunları anketi (Quick- DASH),Görsel analog ölçüt (VAS) ile,radyolojik değerlendirme ise Stewart değerlendirme ölçütleri ile yapıldı. Bulgular:Hastaların ortalama takip süresi 20,36±7,62 aydı.Gartland-Werley değerlendirme skalasına göre hastaların %68,0'inin (n=17) mükemmel, %28,0'inin (n=7) iyi, %4,0'ünün (n=1) ise kötü sonuç alındı.Ortalama VAS skoru 0,84±1,07,ortalama quick-DASH subjektif sorgulama puanı 7,07±12,95 olarak bulundu.Stewart skoruna göre %92 mükemmel,%8 iyi sonuç elde edildi.Olguların kavrama gücü sağlam tarafa göre değerlendirildiğinde ortalama %77.3 olarak bulundu.Hastalarımızın 1 tanesinde kompleks bölgesel ağrı sendromu,1 hastada fleksör tenosinovit ve median sinir sahasında parestezi,2 hastada fleksör tenosinovit saptandı. Sonuç:Radius distal uç kırıklarında volar kilitli plak uygulanması etkili bir cerrahi yöntemdir.Operasyonda plak uygun yerleştirilmeli ve operasyon sonrası erken hareket başlanmasına özen gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim:Volar locking plating treatment results in fragmented intra-articular distal radius fractures in adults. Materiels and Method:Twenty-five patients (14 men, 11 women; mean age,44.32±12.12 years) who were treated with volar locking plates due to distal radius fractures were prospectively studied. Among the fractures, 44% were C2 and 56% were C3,according to the AO classifi cation system. Clinical analyses were performed using the Gartland and Werley scale, the short version of the Arm, Shoulder, and Hand Questionnaire(QuickDASH), and the visual analogue scale (VAS);radiological evaluations were performed using the Stewart evaluation criteria. Results: mean patient follow-up time was 20.36±7.62 months.According to the Gartland and Werley assessment scale,68.0% of the patients (n = 17) had excellent results, 28.0%(n =7) had good results, and 4.0% (n =1) had poor results.Mean VAS score was 0.84±1.07, and the quick-average DASH subjective question score was 7.07±12.95. According to the Stewart score, the percentages of patients with perfect and good results were 92% and 8%, respectively. Among the patients, the mean grip strength was 77.3% when it was evaluated on the healthy side. One patient was diagnosed with complex regional pain syndrome, while another patient was diagnosed with fl exor tenosynovitis and paraesthesia in the distribution of the median nerve; two patients were diagnosed with fl exor tenosynovitis. Conclusion:Volar locking plating is an eff ective surgical method for treating distal radius fractures.Plate should be properly placed during surgery, and post-operative movement should begin early.