Distal radius eklem içi parçalı kırıklarda kapalı redüksiyon ve eksternal tespit
Closed reduction and external fixation in communited intraarticular distal radius fractures
  1. Tez No: 451129
  2. Yazar: ALİ ÇAĞRI TEKİN
  3. Danışmanlar: UZMAN RIFAT KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Radius distal uç kırıkları travmatolojide en sık karşılaşılan kırıktır. İnsan vücudunun en hareketli eklemi olan el bileğine, komşuluğu veya çoğunlukla eklemi direkt ilgilendiren kırıkları sebebiyle oldukça önem arz etmektedir. Tedavi planlamasında temel olarak klinik ve radyolojik veriler göz önünde tutulmalıdır. Hastanın yaşı, fiziksel ve bilişsel durumu, mesleği, kemik kalitesi, eşlik eden diğer patolojiler, travmanın şekli ve şiddeti, kırığın açık ya da kapalı kırık oluşu gibi faktörler de tedavi planlanmasında oldukça önemlidir. Radius distal ucundaki kırıkların tedavisinde konservatif tedavi, kapalı redüksiyon ve eksternal fiksatör, perkutan pinleme, açık redüksiyon gibi pek çok yöntem ve bunların kombinasyonları önerilmiştir. Temel olarak eklem yüzünün restorasyonu ile gerekli anatomik ve radyolojik parametrelerin dengelenmesi, olumlu sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Radius distal ucundaki eklem içi kırıklar genellikle instabildir ve alçılı tedavilerinde iyi bir redüksiyon sağlansa bile redüksiyon kaybı kaçınılmazdır. Çalışmamızı; 2004 Aralık – 2009 Ocak tarihleri arasındaki dönemde Sağlık Bakanlığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde radius distal eklem içi parçalı kırığı tanısı ile kapalı redüksiyon ve eksternal tespit tedavisi uygulanan 25'i kadın, 27'si erkek toplam 52 hasta oluşturmaktadır. Yaş ortalaması 40,8 yıldır. 35 hastada kırık baskın tarafta ortaya çıkarken, 17 hastada baskın olmayan tarafta görülmektedir . Fernandez sınıflamasına göre hastaların 11'i Tip I, 41'i Tip V idi. Vakalar ortalama 12,1 ay takip edilmiştir. Kapalı redüksiyon, eksternal fiksasyon ve ligamentotaksis esasına dayalı tedaviyle, uzun dönem prospektif takip ve değerlendirilmesi sonucunda başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçlar fonksiyonel skorlamada % 86, radyolojik skorlamada % 75 oranlarındadır. Eksternal fiksatör uygulamaları, uygulanması esnasında ve postoperatif dönemde birçok avantaja sahip olan, hastanın günlük aktivitelerini kısıtlamayan tedavi yöntemidir. Açık redüksiyon uygulamalarında görülebilen kaynama gecikmesi, kaynamama ve enfeksiyon problemleri kapalı redüksiyon ve eksternal fiksatör kullanımı ile daha aza indirilir. Doğru endikasyon ve doğru hastalarda, uygun şartlarda ve deneyimli ekip uygulamalarıyla, instabil karakterdeki radius distal uç eklem içi parçalı kırıklarının tedavisinde kapalı redüksiyon ve eksternal fiksatör uygulamaları, tercih edilmesi gereken tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Radius distal end fractures are the most frequently encountered fractures. They have an very big importance because of the fractures that is related to the wrist that is the most active joint of the human body, the vicinity thereof or mostly the joint itself. In treatment planning, basically, the clinical and the radiological data should be considered. Factors such as the age of the patient, the physical and cognitive condition, profession, the bone quality, the other concomitant pathologies, the type and severity of the trauma, the fracture being an open or a closed fracture are also very important in treatment planning. In the treatment of the radius distal end fractures, many methods such as conservative treatment, closed reduction and external fixator, percutaneous pinning, open reduction and their combinations have been proposed. Basically, the balancing of the anatomical and radiological parameters required for the restoration of the joint face shall give out positive results. The in-joint fractures at the radius distal end are usually instable and reduction loss is inevitable even if a good reduction is obtained in treatment with casts. Our study consisted of 25 female and 27 male patients, totaling up to 52 patients who were treated with closed reduction and external identification with a diagnosis of in-radius distal-joint fragmented fractures at the Orthopedics and Traumatology Clinic in Ministry of Health Okmeydanı Training and Research Hospital in the period December 2004 – January 2009. The age average is 40.8 years. While the fracture occurred on the dominant side in 35 patients, it was observed on the non-dominant side in 17 patients. According to the classification of Fernandez, 11 of the patients were Type I and 41 were Type V. The cases were followed up for 12.1 months on the average. With a treatment based on closed reduction, external fixation and ligamentoxis principle, successful results were obtained through longterm prospective follow-up and evaluation. The results are at a rate of 86% in the functional scoring and of 75% in the radiological scoring. External fixator applications are a treatment method, which has many advantages during the application and at the postoperative period and does not restrain the daily activities of the patient. The knitting delays, failing to knit and infection problems that may be encountered in open reduction applications are reduced using closed reduction and external fixator. With correct indication and on correct patients, under appropriate conditions and with applications by an experienced team, closed reduction and external fixator applications are the treatment methods that should be preferred for the treatment of in-joint fragmented at the radius distal end with instable characters.