Kronik ürtikerde nötrofil lenfosit oranı, c-reaktif protein, ürik asit düzeyleri ve hastalık aktivitesiyle ilişkisinin araştırılması
The levels of neutrophil lymphocyte ratio, c-reactive protein and uric acid levels in chronic urticaria and evaluation of the relationship between disease activity and these parameters
- Tez No: 622736
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ALTUNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ürtiker deride papül ve plaklarla karakterize inflamatuar bir deri hastalığıdır. Hastalığın altı haftadan uzun sürmesi durumunda kronik ürtiker olarak adlandırılır. Kronik ürtiker, mast hücre degranülasyonu ve Th1 ve Th2 hücrelerin, monositlerin, nötrofillerin, eozinofil ve bazofillerin oluşturduğu perivasküler, nekrotizan olmayan infiltrat ile karakterize tekrarlayıcı, inflamatuar bir deri hastalığıdır. Hastalık aktivitesini ölçmek için kullanılan ürtiker aktivite skoru (ÜAS), yorumu kişisel farklılıklar gösteren bir araçtır. Kronik ürtiker hastalarında hastalık aktivitesini ölçmek için kullanılan objektif ve güvenilir bir parametre bulunmamaktadır. Son yıllarda pek çok farklı biyokimyasal parametre çeşitli hastalıklarda sistemik inflamatuar durumu göstermek için araştırılmaktadır. CRP, nötrofil lenfosit oranı (NLO) ve serum ürik asit düzeyi farklı çalışmalarda inflamatuar belirteçler olarak kanıtlanmışlardır. Çalışmamızın amacı kronik ürtikerde CRP, NLO ve ürik asit düzeylerini araştırmak, hastalık şiddetiyle aralarında bir ilişki olup olmadığını incelemektir. Aralık 2014-Nisan 2015 tarihleri arasında çalışmaya, herhangi bir otoimmün, inflamatuar veya enfeksiyöz hastalığı olmayan, ilaç, sigara kullanım öyküsü olmayan, vücut kitle indeksi normal sınırlarda olan 50 kronik ürtiker hastası ve 50 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 100 kişi dahil edildi. Hasta ve kontrol grubunun sosyodemografik özellikleri ve NLO, CRP ve ürik asit düzeyleri karşılaştırıldı. Tüm sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Kronik ürtiker grubunda NLO ve serum CRP değerleri kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksekti (sırasıyla, p˂ 0.001, p< 0.001). Ürtikerli hastalar ve kontrol grubu arasında ürik asit değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (p= 0.359). NLO ve serum CRP düzeyleri arasında pozitif yönde bir korelasyon izlendi ( p= 0.001, r= 0.442). Kronik ürtiker grubunu ÜAS değerine göre hafif - orta ve şiddetli olarak 2 gruba ayırdığımızda serum CRP değerleri şiddetli grupta istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek seyretmekteydi (p= 0.038). Sonuç olarak CRP ve NLO hastalığa ait inflamasyonu belirlemede ve tedavinin takibinde kulanılabilecek laboratuvar parametreler olarak değerlendirilebilir. NLO ve CRP düzeylerinin kardiyovasküler hastalıklar için önemli birer tanısal ve prognostik faktörler olduğu bilinmektedir. NLO ve CRP yüksekliği, KÜ hastalarında gelişebilecek kardiyovasküler komorbiditeler açısından uyarıcı ve yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Urticaria is an inflammatory skin disease characterized with papules and plaques. The term of chronic urticaria is used when the disease takes more than six weeks. Chronic urticaria is a relapsing inflammatory disease of the skin with mast cell degranulation and non-necrotizing perivascular infiltration of Th1 and Th2 cells, monocytes, neutrophils, eosinophils and basophils. Urticaria activity score (UAS) is used to assess the disease activity. This scoring system may show personal variations. There is no objective and reliable parameters to assess the disease activity of patients with chronic urticaria. In recent years many biochemical parameters are being studied to evaluate systemic inflammatory status in different diseases. Neutrophil lymphocyte ratio (NLR), serum CRP and uric acid levels have been proved as systemic inflammatory markers in different studies. Our purpose is to analyse the levels of NLR, serum CRP and uric acid in chronic urticaria patients and to investigate the relation between these inflammatory parameters and the disease activity. A total of 100 people consisting of 50 chronic urticaria patients and 50 controls who have no autoimmune, inflammatory or infectious diseases, have no smoking habbit, are not on any medicine and have the body mass index within the normal limits, were included in the study. Sociodemographic features, NLR, CRP and uric acid levels of the chronic urticaria and control group were compared. Mean NLR and serum CRP levels in chronic urticaria patients were significantly higher than controls (respectively, p< 0.001, p< 0.001). The levels of uric acid did not show statistically significant difference between chronic urticaria patients and controls (p= 0.359). NLR and serum CRP values showed a positive correlation ( p= 0.001, r= 0.442). When chronic urticaria patients were evaluated according to disease severity, serum CRP levels were significantly higher in patients with severe chronic urticaria than patients with mild- modarate chronic urticaria (p= 0.038). In conclusion, we assume that CRP and NLR can be used to asses the inflammatory status in chronic urticaria and may be useful parameters during the follow up of the patients. It is known that NLR and CRP are diagnostic and prognostic markers of cardiovascular diseases. The elevated values of NLR and CRP may be alerting for cardiovascular comorbidities that can accompany to chronic urticaria.