Obezitenin borderline kişilik özellikleri ve dürtüsellik ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of borderline personality traits and impulsivity with obesity
  1. Tez No: 622774
  2. Yazar: CEREN AKBOYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Obezite gelişiminde metabolik hastalıklar, beslenme bozukluğu ve fizik aktivite azlığı gibi fiziksel etkenlerin yanı sıra psikolojik etkenler de önemlidir. Bu çalışmada borderline kişilik özellikleri ve dürtüselliğin obezite ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Bursa ili içerisinde obezite tedavisi görmek amacıyla bir diyetisyene başvurmuş olan ve beden kitle indeksi (BMI; Body Mass Index) 30 ve 30'un üzerinde olan kişiler arasından gönüllülük esasıyla raslantısal olarak 200 kişi seçilmiştir. Araştırma verisi Beck Depresyon Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği ve Borderline Kişilik Envanteri uygulanarak elde edilmiştir. Araştırmanın sonunda, obezite ile borderline kişilik özellikleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Buna karşın borderline kişilik özellikleri düzeyi arttıkça bireylerin dikkatsizlik, plansızlık ve dürtüsellik düzeylerinin de artmakta olduğu görülmüştür. Diğer taraftan, araştırmada obezite ve dürtüsellik arasında da anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Elde edilen bulgular literatürdeki benzer araştırmaların sonuçlarıyla karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Psychological factors are important as well as physical factors such as metabolic diseases, malnutrition and inadequate physical activity in the development of obesity. Accordingly, 200 people with a BMI 30 and above are voluntary and randomly recruited to the study who admitted to a dietician for obesity treatment in Bursa. The data of the study is obtained by application of Beck Depression Scale, Barratt Impulsivity Scale and Borderline Personality Inventory. At the end of the study, there was no significant relationship between obesity and borderline personality traits. Despite, the levels of being inattentive, being unplanned and impulsiveness were increasing as the level of borderline personality traits increased. At the other hand, there was no significant relationship between obesity and impulsivity, as well. The results of the study are discussed by comparing with the results of the similar studies in the literature.