Bazı Elementlerin( 3He,p)reaksiyonu ile uyarılma fonksiyonlarının hesaplanması
Calculation of excitation functions some elements with (3He,p)reactions
  1. Tez No: 622780
  2. Yazar: HATİCE BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI SARPÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Nükleer reaksiyon tesir kesitinin hesaplanması reaksiyonun oluşma olasılığı bilmek için gereklidir. Tesir kesitinin hesaplaması bazı elementlerin hedef olarak kullanılmasının zor olduğu durumlarda kolaylık sağlamaktadır. Bu gibi durumlarda tesir kesiti hesapları farklı yollarla oluşturulan nükleer reaksiyonlar için büyük öneme sahip olup zaman ve mali açıdan büyük yarar sağlamaktadır. Reaksiyonların tesir kesitini belirlemek, nükleer reaksiyon sonucu olabilecek olayları anlamak için yapılmıştır. Benzer çalışmalar farklı elementlerle ve farklı reaksiyonlarla yapılmış olup bu çalışmadaki amaç nükleer reaksiyon tesir kesitlerini belirlemektir. Bu tez çalışmasında, 0- 45 MeV enerji aralıklarındaki 3He parçacıklarıyla bombardıman edilen 64Zn, 63Cu, 24Mg ve 16O hedef çekirdeklerinin uyarılma fonksiyonları TALYS 1.8 nükleer reaksiyon kodu ile hesaplanmıştır. Hesaplanan tesir kesitleri ile EXFOR kütüphanesinde bulunan deneysel tesir kesitleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre incelenen nükleer çekirdeklerde teorik ve deneysel tesir kesitleri uyumlu çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The calculation of the cross-section of a nuclear reaction is necessary to know the possibility of the reaction. The calculation of the cross-section makes it easier for some elements to be used as targets. In such cases, cross-sectional calculations are of great importance for the nuclear reactions generated by different means, and are of great benefit from time to time and financially. Determining the cross-section of the reactions was made to understand the events that might be the result of nuclear reaction. Similar studies have been done with different elements and different reactions. The aim of this study is to determine the nuclear reaction cross sections. In this thesis, excitatory functions of 64Zn, 63Cu, 24Mg and 16O target nuclei bombarded with 3He particles in energy ranges of 0-45 MeV were calculated by TALYS 1.8 nuclear reaction code. The experimental cross-sections of the calculated cross sections and the EXFOR library were compared. According to the obtained results, the theoretical and experimental cross-sections of the nuclear cores examined were consistent.