Annelere verilen problem çözme eğitiminin anneler ile çocukların problem çözme becerileri ve çocukların aile içi ilişkileri algılarına etkisi
The effect of mothers 'problem solving training on mothers' and children's problem solving skills and children's perceptions of family relations
- Tez No: 622790
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA NURAN EMİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Öztaş, D., Annelere Verilen Problem Çözme Eğitiminin Anneler ile Çocukların Problem Çözme Becerileri ve Çocukların Aile İçi İlişkileri Algılarına Etkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Hemşireliği Programı Doktora Tezi, Ankara, 2020. Günlük yaşam, içerisinde pek çok problemi barındırmakta, bu problemler bireylerin yaşamları üzerinde belirleyici olmaktadır. Bu nedenle bireylere problem çözme becerisinin kazandırılması önemle ele alınması gereken konular arasındadır. Bireylerin ilk eğitim ve öğretim yeri olan ailede, ebeveynlerin özellikle de çocukların primer bakımından sorumlu olan annenin iyi bir problem çözme becerisine ve iletişim becerisine sahip olması çocukları açısından da önemlidir. Annelere yaratıcı drama yöntemi ile verilen problem çözme eğitiminin, annelerin ve çocukların problem çözme becerileri ile çocukların aile içi ilişkileri algılarına olan etkisini değerlendirmek amacıyla yapılan araştırmada; yarı- deneysel araştırma desenlerinden“benzer olmayan kontrol gruplu ön test-son test düzeni”kullanılmıştır. Ankara İli Pursaklar İlçesi'ne bağlı Saray İlkokulu'nda 2018-2019 Bahar Yarıyılında öğrenim gören ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin annelerine uygulanan eğitimler yaratıcı drama yöntemi ile verilmiştir. Araştırmanın ön test ve son test değerlendirmelerinde annelere“Kişilerarası Problem Çözme Envanteri”, çocuklara“İlköğretim Düzeyindeki Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri”ve“Çocuklar İçin Aile İlişkileri Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırma verileri tanımlayıcı istatistikler,“Mann Whitney U”testi, Spearman's Rho korelasyon katsayısı ve Friedman's Analizi ile kontrol edilmiştir. p0,05) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Öztaş, D., The Effect of Problem Solving Training Given to Mothers on the Problem Solving Skills of Mothers and Children and Children's Perceptions of Family Relationships, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences Public Health Nursing Programme Doctor of Philosophy Thesis, Ankara, 2020. Daily life has many problems, these problems have different effects on lives of individuals. For this reason, providing individuals with problem solving skills is among the topics that should be handled with great importance. In the family which is the first education and trainig place of individuals, parents and especially the mother, who has responsible for primary care of children, having good problem solving and communication skills is important for their childrens. In this research“pretest–posttest with nonequivalent control group pattern”which is one of the quasi-experimental research patterns was used, the research carried out to evaluate the effects of problem solving training given to the mothers with creative drama method on the problem solving skills of mothers and children and children's perceptions of family relationships. The trainings are consisted of the creative drama method were applied to the mothers of the fourth grade students of the primary school who attended the Pursaklar District of Ankara in the 2018-2019 Spring Semester. In the pre-test and post-test evaluations of the research,“Interpersonel Problem Solving Inventory”was applied to mothers,“Problem Solving Inventory for Children at the Level of Primary Education”and“Family Relationship Scale for Children”were applied to children. The data of research were evaluated using descriptive statistics,“Mann Whitney U”test, Spearman's Rho correlation coefficient and Friedman's Analysis. p0.05).