İşitme cihazı ve koklear implant kullanıcısı işitme kayıplı çocukların gelişimlerine sosyoekonomik düzeyin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of socioeconomic level on the development of children with hearing loss, user of hearing aid and cochlear implant users
  1. Tez No: 746730
  2. Yazar: BURCU NUR IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İCLAL ŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İşitme kaybı, bireyi fizyolojik, psikolojik, sosyolojik ve akademik yönlerden etkileyen kompleks bir yetersizliktir. İşitme kayıplı bireylerin gelişimsel özellikleri, kaybın niteliğine bağlı olarak işiten bireylerden farklılık gösterebilmektedir. İşitme kaybının olumsuz etkileri, dil ve kavram gelişiminin engellenmesi ile başlar, çocuk yaş aldıkça sosyal ve akademik yaşamını da kapsayacak şekilde tüm gelişim alanlarını etkiler. İşitme kayıplı çocukların bütün gelişim alanlarında desteklenmesine yönelik hazırlanacak eğitim programlarının aileler dahil edilerek uygulanması ve sürecin birlikte ilerletilmesinin, sunulan hizmetlerin etkinliğine yararlı olacağı düşüncesinden hareketle yapılan bu çalışmanın amacı; işitme cihazı ve koklear implant kullanıcısı çocukların gelişimlerine sosyo-ekonomik düzeyin etkisinin incelenmesidir. Çalışma deneysel araştırma yöntemiyle yürütülmüş özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden yaşları 36-78 ay arasında değişen, işitme cihazı ve/veya koklear implant kullanan toplam 60 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Gelişimsel değerlendirme öncesinde işitme kayıplı çocukların ebeveynleri ile demografik bilgileri ve sosyo-ekonomik düzey bilgilerini içeren anamnez formu doldurulmuş ve Denver II Gelişim Tarama Testi araştırmacı tarafından çocuklara uygulanarak çalışma tamamlanmıştır. Çalışma sonucunda, sosyo-ekonomik düzey değişkenlerinden ailenin ortalama aylık geliri, anne eğitim düzeyi ve kardeş sayısı üzerinden yapılan incelemelerde işitme cihazı ve/veya koklear implant kullanan çocuklar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p˃0.05). Çalışmanın, farklı gelişim testleriyle ve daha yüksek sayıda işitme cihazı ve koklear implant kullanıcısı çocuk ile yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Hearing loss is a complex disability that affects the individual physiologically, psychologically, sociologically and academically. Developmental characteristics of individuals with hearing loss may differ from hearing individuals depending on the nature of the loss. The negative effects of hearing loss begin with the inhibition of language and concept development, and as the child gets older, it affects all development areas, including social and academic life. The aim of this study, which is based on the idea that the implementation of training programs to be prepared to support children with hearing loss in all development areas by including families and advancing the process together, will be beneficial for the effectiveness of the services provided; The aim of this study is to examine the effect of socio-economic level on the development of children with hearing aids and cochlear implants. The study was carried out with a total of 60 children, aged between 36-78 months, who were attending a special education and rehabilitation center, which was conducted with the experimental research method, and were hearing aid and/or cochlear implant users. Before the developmental evaluation, an anamnesis form was filled with the parents of the children with hearing loss, demographic information and socio-economic level information, and the study was completed by applying the Denver II Developmental Screening Test to the children. As a result of the study, no statistically significant difference was found between the children using hearing aids and/or cochlear implants in the examinations made on the socio-economic level variables, the average monthly income of the family, the mother's education level and the number of siblings (p˃0.05). It is recommended that the study be performed with different developmental tests and with a higher number of hearing aid and cochlear implant user children.