Bir üniversite hastanesine başvuran 0-6 aylık bebeği olan annelerin emzirme konusundaki bilgi, uygulama ve öz yeterlilik düzeylerinin saptanması​
Determination of knowledge, practice and self-efficacy levels of breastfeeding in mothers who has 0-6 months baby applying to a university hospital
  1. Tez No: 622803
  2. Yazar: ZELİHA TÜRKMENTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN EKERBİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada bir üniversite hastanesine başvuran 0-6 aylık bebeği olan annelerin emzirme konusundaki bilgi, uygulama ve öz yeterlilik düzeylerinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 1 Ekim- 31 Aralık 2019 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuranlar dâhil edilmiş; katılmaya istekli 100 anne araştırma kapsamına alınmıştır. Veriler anket formu ve emzirme öz yeterlilik ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum değer, maksimum değer bağımsız gruplarda t testi ve tek yönlü varyans analizi, Kruskal-Wallis Testi kullanılmıştır. Bulgular: Annelerin %59'unun doğum sonrası dönemde halen sadece anne sütü verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the level of knowledge, application and self-efficacy of breastfeeding in mothers with 0-6 months infants who applied to a university hospital. Materials and Methods: The 100 mothers who applied to Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital Pediatric Polyclinic and who accepted to participate in the study were included in our investigation between October 1 and December 31 in 2019. Questionnaire and breastfeeding self-efficacy scale were used as data collection tools in the study. The statistical evaluation of the study was carried out by using number, percentage, mean, standard deviation, minimum, maksimum independent samples t test and one way ANOVA, Kruskal-Wallis Test. Results: Our study was observed that 59% of the mothers still gave only breast milk during the postnatal period. It was found that there was a significant difference between the breastfeeding self-efficacy scale scores and the first nutrient given to the baby after the birth and the starting time of additional food.