Gebelerin sağlıklı bir gebelik süreci geçirme konusundaki bilgi, tutum ve farkındalık düzeyleri
Knowledge, attitude and awareness levels of pregnantwomen to perform A healthy pregnancy process
- Tez No: 622843
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAZİYE ŞULE GÜMÜŞTAKIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu çalışma; gebelerin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmeleri hakkındaki bilgi düzeylerini, tutumlarını, farkındalıklarını ve çevresiyle uyum düzeyini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Gözlemsel ve tanımlayıcı nitelikte bir çalışmadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmanın örneklemini; Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi gebe polikliniğine başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden ve araştırma kriterlerine uyan 280 gebe oluşturmaktadır. Katılımcılar basit rastgele örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma; 1 Mayıs- 1 Haziran 2019 tarihleri arasında, ön çalışma tamamlandıktan ve izinler alındıktan sonra mesai saatleri içerisinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Obstetri polikliniğine 01.05.2019-01.06.2019 tarihleri arasında başvuran tüm gebe kadınlar oluşturmuştur. Örnekleme yöntemi olarak olasılıklı örnekleme yöntemlerinden basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemle gebe polikliniğine bir günde başvuran 60 gebenin 50 sine anket uygulanacağı düşünülerek evren büyüklüğü 1000 olarak hesaplandı. Araştırmanın örneklemi; %5 hata payı ve %95 güven aralığında, örneklem büyüklüğü 278 gebe olarak hesaplandı. Literatür taranarak oluşturulmuş sosyodemografik özelliklerin yer aldığı 27 soruluk anket, 33 sorudan oluşan gebelikte sağlık uygulamaları ölçeği, 41 sorudan oluşan gebelik deneyimleri ölçeği araştırmacı tarafından yüzyüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ölçüm ile elde edilen değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu için Kolmogorov Smirnov testi uygulanmıştır. Tanımlayıcı xi istatistikler oran (%) ve frekans(n) ile ifade edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS 22 paket programından yararlanılmıştır. Bulgular: Gebelerin, Gebelikte Sağlık Uygulamaları Ölçeği (GSÖ)'nden aldıkları puanların dağılımları incelendiğinde; en düşük puanın 81, en yüksek puanın 156 ve toplam puan ortalamasının 124.0±11.0 olduğu saptanmıştır. Gebelerin, Gebelik Deneyimi Ölçeği (GDÖ) alt boyutlarından olumlu duygular sıklık puan ortalaması 32.69±9.94, olumlu duygular yoğunluk puan ortalaması 2.19±0.37, olumsuz duygular sıklık puan ortalaması 15.94±6.22, olumsuz duygular yoğunluk puan ortalaması da 1.69±0.31 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study; The aim of this study is to determine the level of knowledge, attitudes, awareness and adaptation to the environment of pregnant women about having a healthy pregnancy. This is an observational and descriptive study. Materials and Methods: The sample of this study was; consisting of 280 pregnant women who applied to the obstetric clinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine, accepted to participate in the study and met the research criteria. Participants were selected by simple random sampling method. Research; between May 1 and June 1, 2019, the preliminary work was completed and work permits were obtained within working hours. The population of the study consisted of all pregnant women who applied to the obstetrics policlinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine between 01.05.2019- 01.06.2019. As the sampling method, simple random sampling method was used. The universe size was calculated as 1000 by considering that 50 out of 60 pregnant women who applied to the polyclinic in one day will be applied with this method. Sample of the research; the sample size was calculated as 278 pregnant women with 5% error and 95% confidence interval. A 27-item questionnaire including sociodemographic characteristics, a 33-item questionnaire, and a 41-item questionnaire were used for face-to-face interviews. In the evaluation of the data, Kolmogorov smirnov test was used for the suitability of the variables obtained by measurement to normal distribution. Descriptive statistics are expressed in ratio (%) and frequency (n). Data were analyzed using IBM SPSS 22 package program. xiii Results: When the distribution of the scores obtained from the Health Practices Scale during Pregnancy was examined; the lowest score was 81, the highest score was 156 and the total score average was 124.0 ± 11.0. The positive emotion frequency score of the pregnant women was 32.69 ± 9.94, positive emotion intensity score of 2.19 ± 0.37, negative emotion frequency score of 15.94 ± 6.22 and negative emotion intensity score of 1.69 ± 0.31.