Yenidoğan yoğun bakım ünitesi'nde aydınlık- karanlık döngüsü oluşturmanın prematüre bebekler üzerinde etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of creating A light-dark cycle in the neonatal intensive care unit on premature babies
- Tez No: 622918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde artan sağkalım ile birlikte, morbidite oranlarının düşürülmesi ve bebeklerin uzun dönem sonuçları da önem kazanmıştır. Hasta çevresinin düzenlenmesi, bireyselleştirilmiş bakımın desteklenmesi gibi hemşirelik girişimleri bu konuda önemli niteliktedir. Sirkadiyen ritmin oluşumunun desteklenmesi sağlanarak prematürelerde kısa dönem sonuçlar incelenecektir. Yöntem: Sağlık Bakanlığına bağlı bir eğitim ve araştırma hastanesi YYBÜÜ'ne yatırılan 28-32 gestasyon haftasında doğmuş prematüre bebeklerde aydınlık- karanlıkdöngüsünün desteklenmesi ile yapılmış randomize kontrollü bir çalışmadır. Çalışma 6 ay süre ile yatıştan taburculuğa izlem sonuçları karşılaştırılarak yapılmıştır. Bulgular: Üniteye yatırılan prematüre bebeklerin %40'ı çoğul gebeliklerdir. Çalışmaya alınan bebeklerde taburculuk kilolarında, konfor düzeyinde, ağrı düzeyinde, vital bulgularında anlamlı bir fark görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Reducing morbidity rates and long-term outcomes of infants have gained importance with increasing survival in neonatal intensive care units. Nursing interventions such as arranging the patient environment and supporting individualized care are important in this regard. Short term results will be examined in premature cases by supporting the formation of circadian rhythm. Method: This is a randomized controlled study conducted with the support of day and night information in premature infants born at 28-32 weeks of gestation admitted to NICU in a training and research hospital affiliated to the Ministry of Health. The study was conducted by comparing the follow-up results from hospitalization to discharge for 6 months. Results:50% of premature infants admitted to the unit are multiple pregnancies. There was no significant difference in discharge weight, comfort level, pain level, vital signs of the infants included in the study (p> 0.05).