Yenidoğan yoğun bakım ünitesi'nde bebeği yatan annelerin emzirme özyeterlilik ve anksiyete düzeylerinin emzirme başarısına etkisi
The effect of breastfeding, self-efficiency and anxiety levels on breastfeeding success of the mothers with baby in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 637765
  2. Yazar: DEMET YALÇIN ÖZSOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırmanın amacı, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan annelerin emzirme öz-yeterlilik düzeyi ile durumluk ve sürekli anksiyete düzeylerinin, bebeklerini emzirmedeki başarıları üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu araştırma ilk doğumunu yapan ve bebeği yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi gören 83 anne ile gerçekleştirildi. Araştırma verilerinin toplanmasında,“Kişisel Bilgi Formu”,“Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği”,“Durumluk-Sürekli Anksiyete Ölçeği”ve“Latch Emzirme Tanılama ve Değerlendirme Ölçeği”kullanıldı. Araştırmada Bağımsız Örneklem“T testi”,“ANOVA”,“Pearson Korelasyon Analizi”ve“Regresyon Analizi”kullanılarak veri analiz edildi. Araştırmada anlamlılık düzeyi için p ≤ 0.05 kabul edildi. Araştırmada yenidoğan annelerinin doğumdan hemen sonra emzirme başarısı puanı ile 1. ve 5. dakika apgar skoru ve emzirme öz-yeterliliği puanı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptandı. Doğumdan hemen sonra emzirme başarısı puanı ile sürekli anksiyete puanı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlendi. Yenidoğan annelerinin doğumdan 24 saat sonra emzirme başarısı puanı ile emzirme öz-yeterliliği puanı ve doğumdan hemen sonra emzirme başarısı puanı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu ancak sürekli anksiyete puanı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlendi. Çalışmayan, iki ve daha fazla gebelik yaşayan, erken doğum yapan, 5. dakika apgar skoru 7 ve altında olan, 24 yaşın altında ya da 30 yaşın üzerinde olan yenidoğan annelerinin, durumluk anksiyete düzeyi; çalışan, ilk gebeliği olan, miadında doğum yapan; bebeğinin 5.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is, to evaluate the effect of the breastfeding self-efficiency and State-Trait Anxiety levels on the success of the mothers' breastfeeding whom baby admitted ın New-born Intensive Care Unit. This study was executed with 83 primigravida women whose baby treated in newborn intensive care unit. Personal Information Form, Bresatfeeding Self-efficiency Scale, State-Trait Anxiety Scale and Latch Breastfeeding Assessment Tool were used in data acquisition. Independent Sapmles T Test, Anova, Pearson Correlation and Regression Analysis were used. In this study p30 group than employed, in primigravi term born, baby's five minutes apgar score ≥8 group. Also breastfeeding success score obtained immediately after birth was statistically higher in the group of 5 minutes apgar score ≥8 than the group of ≤7. It is very important to get demographic, social and obstetric information about the patient, evaluation of the breastfeeding self-efficiency and anxiety levels. So healthcare professionals have to take an active role in determinining factors that affect breastfeeding success and in providing education and counselling service.