Türk toplumunda doğurganlık inancının değerlendirilmesi
Evaluation of fertility belief in Turkish population,
  1. Tez No: 622920
  2. Yazar: EYLEM KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. NURAN TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Türk toplumunda doğurganlık inancının değerlendirilmesi ve“Doğurganlık İnanç Ölçeği”nin (The Fertility Belief Questionnaire) Türk toplumuna uyarlanarak infertil kadınlar üzerinde geçerlik ve güvenirliğini test etmek amacıyla metodolojik bir araştırma olarak yapıldı. Çalışma, Nisan-Kasım 2019 tarihleri arasında, gerekli kurumsal izinler alınarak, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniklerinde uygulandı. İnfertilite tanısı almış, iletişim sorunu olmayan, araştırmaya katılmaya gönüllü 150 kadın araştırmanın örneklemini oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Doğurganlık İnanç Ölçeği”ve“İnfertilite Etkilenme Ölçeği”kullanıldı. Veriler, kadınlar araştırma hakkında bilgilendirilerek onamları alındıktan sonra yüz yüze görüşülerek toplandı. Test tekrar test güvenirliği için 20 kadına 15 gün sonra ölçek tekrar uygulandı. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizleri IBM SPSS Statistics 24 ve AMOS 22.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Ölçeğin önce dil geçerliği yapıldı. Kapsam geçerliğine yönelik uzman görüşü analizi yapılarak ölçeğin Kapsam Geçerlilik İndeksi 0,88 olarak bulundu. Doğrulayıcı ve açıklayıcı faktör analizleri yapılarak 2 faktör birleştirildi ve 5 alt boyutlu yapı kabul edildi. Güvenirlik analizlerinde ölçeğin“Sonuçlar”,“Uyum”ve“Olası nedenler”alt boyutlarının Cronbach alfa değerleri 0,76-0,81 arasında olduğu ve yüksek güvenirlik gösterdiği görüldü.“Zaman”ve“Kontrol”alt boyutlarının Cronbach alfa değerleri sırasıyla 0,548 ve 0,593 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a methodological research in order to evaluate the fertility belief in Turkish population and to test the validity and reliability of The Fertility Belief Questionnaire on infertile women by adapting to Turkish population. The research was performed between April and November 2019 in Gaziantep University Şahinbey Research and Training Hospital Obstetrics & Gynecology Department, and Cengiz Gökçek Obstetrics Gynecology and Children's Hospital by obtaining institutional permissions. The sample of the study consisted of 150 women with infertility that had no communication problems and volunteered to participate in the study.“Descriptive Characteristics Form”,“The Fertility Belief Questionnaire”, and“Infertility Distress Scale”were used for data collection. The statistical analysis of the data obtained from the research was done by using the IBM SPSS Statistics 24 package program and the AMOS 22.00 program. First, the language validity of the scale was performed. Expert opinion analysis was conducted for the content validity and the Content Validity Index of the scale was calculated as 0.88. Confirmatory and exploratory factor analyses were performed and two factors were combined and five subscale structure were accepted. In reliability analysis, Cronbach's alpha values of the“Consequences”,“Coherence”and“Possible causes”subscales were between 0.76-0.81 and showed high reliability Cronbach's alpha values of“Timeline”and“Illness control”subscales were found to be 0.548 and 0.593, respectively.All item total correlation values were positive.