Türk toplumunda spinal anestezi planlanan gebe ve gebe olmayan kadın hastalarda antropometrik özellikler ile cilt-subaraknoidal uzaklık arasındaki ilişki
The relationship between antropometric properties and skin-subaracnoidal distance in pregnant and non-pregnant women with spinal anesthesia in Turkish society
  1. Tez No: 487045
  2. Yazar: AHMET AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAY ÇAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Spinal anestezi birçok cerrahi işlemin gerçekleştirilmesi için yaygın olarak kullanılan bir rejyonel anestezi yöntemidir. Bu yöntemde, teknik beceri ve deneyim ile ilaç uygulanacak bölgenin hissedilmesi önemlidir. Spinal aralığın doğru tespit edilmesi, ciltten itibaren derinliğinin iyi tahmin edilmesine ve bu aralığın algılanmasına bağlıdır. Aksi takdirde, nörolojik komplikasyonlara veya yetersiz anestezi oluşmasına neden olur. Bu çalışmanın amacı, spinal aralığın gebe olmayan kadınlarda ve miadında gebe kadınlarda ciltten itibaren uzaklığının belirlenmesi, antropometrik ölçümler ile korelasyonunun araştırılması ve spinal aralığın ciltten olan uzaklığının tahmini için matematiksel bir formül geliştirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi klinik araştırmaları etik kurulu onayı ve hastaların yazılı onamları alındıktan sonra, spinal anestezi ile elektif cerrahi girişim veya sezaryen seksiyo uygulanacak ASA I-III grubundan, yaşları 18-45 olan 117 kadın hasta dahil edildi. Hastalar iki gruba ayrılarak birinci gruba elektif cerrahi uygulanacak hastalar, ikinci gruba sezaryen seksiyo uygulanacak hastalar alındı. Spinal anestezi, oturur pozisyonda, L3-4 aralığından medyan yaklaşım ile cilde dik olarak 25G Quincke uçlu iğne kullanılarak gerçekleştirildi. Hastaların yaşı, vücut ağırlığı (VA), boy ölçüsü, vücut kitle indeksi (VKİ), Vücut yüzey alanı (VYA), boy/vücut ağırlığı, vücut ağırlığı/boy ve vücut ağırlığı x boy'u içeren antropometrik ölçümleri ve spinal anestezi uygulanırken ölçülen cilt-subaraknoid mesafeleri kaydedildi. Elde edilen veriler ttesti, korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirildi. Bulgular: Gebe olmayan kadınların ortalama vücut ağırlıkları 70,33±14,35 kg, boyları 161,32±8,41 cm, VKİ'leri 27,12±5,68 kg/m², VYA'ları 1,76±0,19 m², yaşları 35,34±8,11yıl olarak tespit edildi. Miadında gebe kadınların ortalama vücut ağırlıkları 80,34±14,61kg, boyları 159,62±5,90 cm, VKİ'leri 31,53±5,47 kg/m², VYA'ları 1,88±0,18 m², yaşları 28,37±4,90 yıl olarak saptandı. Cilt- subaraknoid mesafe gebe olmayan kadınlarda ve gebe kadınlarda sırasıyla 5,73±0,88 cm ve 5,97±0,97 cm olarak tespit edildi(p=0.152). Her iki grupta spinal aralığın cilde olan uzaklıklarının antropometrik verilerle korelasyonunda, vücut ağırlığı istatistiksel olarak en anlamlı parametre olarak saptandı. Vücut ağırlığı kullanılarak gebe olmayan olgularda CSM= 2,845 + 0,041 x kilo, miadında gebe olgularda CSM=3,036 + 0,037 x kilo formülü oluşturuldu. Sonuç: Doğurganlık çağı gebe olmayan ve miadında gebe kadınlarda subaraknoid aralığın cilde uzaklığının tahmini için yaş, boy, VKİ, VYA, boy/vücut ağırlığı ve vücut ağırlığı/boy ölçümünün kullanılması anlamlı bir katkı sağlamazken, vücut ağırlığı kullanılabilir en önemli parametre olarak tespit edilmiştir. Bu parametre kullanılarak oluşturulan formüllerle spinal aralığın cilde olan uzaklığı gebe olmayan kadınlarda %44, miadında gebe kadınlarda %30 olasılıkla doğru tahmin edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Spinal anesthesia is a widely used method of regional anesthesia which is used to perform many surgical procedures. Feeling the area to which the drug is applied by using technical skill and experience is importtant in this method. Correct detection of the spinal space depends on a good estimation of the depth from the skin and the perceiving of this space. Otherwise, it causes neurological complications or insufficient anesthesia. The aim of this study is to determine the distance from the skin to the spinal space in pregnant and nonpregnant women, searching its correlation with anthropometric measurements, and developing a mathematical formula to estimate the distance from skin to the spinal space. Material and Method: After approval of ethics committee in Ankara Research and Training Hospital's clinical trials and written informed consent of the patients 117 female patients aged 18-45 years from the ASA I-III group who suppose to underwent elective surgery or cesarean section with spinal anesthesia were included in the study. The patients were divided into two groups as elective surgery patients group and cesarean section patients group. Spinal anesthesia was performed in sitting position, from the L3-4 interspace by using a 25G Quincke tipped needle perpendicularly to the skin with a median approach. Anthropometric measurements of patients including age, body weight ,height, body mass index (BMI), body surface area (BSA), height / body weight, body weight / height and body weight x height and the skin-subarachnoid distance which was measured during spinal anesthesia performance were recorded. The obtained data were evaluated by t-test, correlation and regression analysis. Results: For non pregnant women the mean body weight was 70,33 ± 14,35 kg, length was 161,32 ± 8,41 cm, BMI was 27,12 ± 5,68 kg / m², BSA was 1,76 ± 0,19 m², and age was 35,34 ± 8,11 years.For pregnant women the mean body weight was 80,34 ± 14,61 kg, length was 159,62 ± 5,90 cm, BMI was 31,53 ± 5,47 kg / m², BSA was 1,88 ± 0,18 m², and age was 28.37 ± 4.90 years. Skin to subarachnoid distance was 5.73 ± 0.88 cm and 5.97 ± 0.97 cm in nonpregnant women and pregnant women, respectively(p: 0.152). In both groups, body weight was detected as statistically the most significant parameter of the corelation between the anthropometric datas and the distance between the spinal space and the skin. By using body weight, the formulas“skin to subarachnoid space = 2,845 + 0,041 x body weight (kg) for nonpregnant cases”, and“skin to subarachnoid space = 3,036 + 0,037 x body weight (kg) in term pregnancy cases”were generated. Conclusion: While the use of age, height, BMI, BSA, height / body weight and body weight / height measurement for estimating the distance of the subarachnoid space in pregnant and nonpregnant women in the age of fertility does not provide any significant contribution, body weight is determined as the most important parameter that can be used. With the formulas created by using this parameter, the distance from the skin to spinal space can be accurately estimated at 44% for women who are not pregnant and 30% for women who are on term pregnancy.