Interplay between architecture and landscape through tadao ando's architecture
Mimari ve peyzaj ilişkisinin tadao ando üzerinden incelenmesi
- Tez No: 622923
- Danışmanlar: DR. FUNDA BAŞ BÜTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Birçok ortak payda ve özellikleri olmasına ragmen, mimari ve peyzaj özellikle 19.yy sonlarından itibaren teorik ve profesyonel olarak ayrışmıştır. Bu uzun soluklu mesleki ayrışma da birbirlerinden ve bağlamlarından kopuk yapılardan oluşmuş sağlıksız bir yapısal çevre ile sonuçlanmıştır. Bu ayrışmanın önüne geçebilmek için disiplinler arası bütünleşik bir tasarım yaklaşımı benimsenmesi gerekmektedir. Bu tez; Tadao Ando'nun mimari teorisini ve pratiğini inceleyerek, mimari ve peyzaj arasındaki sorunlu dikotominin önüne geçebilecek disiplinler arası bütünleşik tasarım fikirleri ve yaklaşımları önermeyi amaçlar. Bu doğrultuda; hem mimari ve peyzaj ayrışması, hem de Tadao Ando'nun tasarım fikirileri derinlemesine irdelenerek; Tadao Ando'nun mimarisinden yola çıkarak derlenen bir takım tasarım yaklaşımları önerilecektir.
Özet (Çeviri)
Regardless of the common grounds and shared entities, landscape and architecture have been segregated theoretically and professionally since late 19th century. This longstanding disciplinary division resulted in unhealthy built environment, composed of isolated buildings from their surroundings, which can be healed by an integrated practice of landscape and architecture. Thus, this study seeks to reveal conceptual frameworks that question the false dichotomy between architecture and landscape by analyzing Tadao Ando's theories and practice. In order to contextualize the relation between architecture and landscape; this study grasps the division of these disciplines from the ideological roots to contemporary situation. Then the roots of Tadao Ando's architectural vocabulary and philosophy are analyzed to provide a background information on which his interplay between architecture and landscape dwells. As the final output of this study, five conceptual frameworks are proposed to integrate architecture and landscape in varying contexts.