Soya yağı esaslı hidrofobik poliüretan dispersiyonlarının sentezi, karakterizasyonu ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of properties of soybean oil based hydrophobic polyurethane dispersions
  1. Tez No: 622928
  2. Yazar: EMRAH SONER ÖZDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA HACIVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Doğal yağlarından elde edilen polioller petrol kaynaklı poliollere alternatif olabilme potansiyellerine sahiptir ve ayrıca hidrofob karakterleinden ötürü su itici özellik göstermektedirler. Bu tez kapsamında soya yağından elde edilen polioller kullanılarak çeşitli poliüretan dispersiyonları sentezlenmiştir ve bu polimerlerin fiziksel özellikleri incelenerek hidrofobik karakterleri araştırılmıştır. Bu amaçla ilk olarak epoksi grupları içeren soya yağından poliol elde edilmiştir. Daha sonra bu poliol farklı yağ alkollerinden elde edilen monomerlerle modifiye edilmiştir. Nihai olarak elde edilen poliollerle poliüretan dispersiyonları sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H NMR spektroskopisi ve GPC yöntemleriyle aydınlatılırken, termal özellikleri DSC yöntemi ile, fiziksel özellikleri Statik Test Cihazı ile ve hidrofobik karakteri Temas Açısı cihazı ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Polyols derived from natural resources are major candidates for alternatives of conventional petroleum based polyols. Not only they can replace petroleum based counterparts but also they boost hydrophobic and water repellent character of polymers. Within the scope of this thesis, a series of soybean based polyols and polyurethane dispersions were synthesized. The physical properties of polyurethanes were investigated in order to disclose the water repellency properties. For this purpose soybean oil based polyols were synthesized from epoxidized soy bean oil. Soy polyol was further modified with different monomers which were prepeared with different fatty alcohols. Finally a series of polyurethane dispersions were synthesized from afore mentioned modified polyols. The characterization of polymers were carried out with FT-IR, 1H NMR and GPC spectroscopic methods. Thermal behaviours of polymers were investigated with Differential Scanning Calorimetry (DSC), physical properties were measured with Static Test Machine and water repellent behaviour were investigated by Drop Shape Analyzer.