Amphiphilic polystrene-based graft copolymer synthesis and characterization
Amfifilik polistiren esaslı graft kopolimer sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 430074
  2. Yazar: ÖZGE İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ HAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada soya yağı oda sıcaklığında 4 hafta süreyle hava oksijenine maruz bırakılarak otookside soya yağı polimeri (PSy ox) elde edildi. Peroksit grupları içeren PSyox, stirenin polimerizasyonunda makroperoksit başlatıcı olarak kullanıldı. Stirenin serbest radikal polimerizasyonu vasıtasıyla kısmen biyobozunur PS-g-PSyox graft kopolimerleri serisi elde edildi. Çalışmanın ikinci kısmında PS-g-PSyox graft kopolimerlerinin trigliserit uçlarına, 95 °C'de amitleşme yer değiştirme reaksiyonu ile DEA ve Im bağlanarak PS-g-PSyox graft kopolimerlerinin DEA ve Im türevleri serisi sentezlendi. Çalışmanın üçüncü kısmında PS-g-PSyox graft kopolimerlerinin trigliserit uçlarına, 95 °C' de amitleşme yer değiştirme reaksiyonuyla amin uçlu PEG bağlanarak PS-g-PSyox-g-PEGNH2 çubuk-yumak amfifilik graft kopolimerleri sentezlendi. Çalışmanın son kısmında PS-g-PSyox graft kopolimerlerinin trigliserit uçlarına, 95 °C'de amitleşme yer değiştirme reaksiyonu ile PDMS4400 bağlanarak çubuk yumak çift uçlu hidrofobik graft kopolimerleri sentezlendi. Sonuç olarak bu çalışmada PS-g-PSyox graft kopolimerlerinin, amin uçlu hidrofilik ve hidrofobik oligomerlerle reaksiyonundan, çubuk yumak amfifilik graft kopolimerleri ve çubuk yumak çift uçlu hidrofobik graft kopolimerleri sentezlendi. Elde edilen ürünlerin karakterizasyonlarında 1H NMR, FT-IR, Jel Geçirgenlik Kromatografisi (GPC) ve su çekicilik yöntemleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, soybean oil was exposed to air at room temperature for 4 weeks in order to obtain polymeric soya oil peroxide (PSyox). PSy-ox was used as a macroinitiator in the polymerization of styrene to prepare polystyrene PS-g-PSy graft copolymer. Partially biodegradable PS-g-PSyox graft copolymers series were obtained by free radical polymerization of styrene. In the second part of the study, DEA and Im were attached to triglyceride ends of PS-g-PSyox graft copolymers at 95°C by trans amidation reaction. DEA and Im derivated series of PS-g-PSyox graft copolymers were synthesized. In the third part of the study, PS-g-PSyox-g-PEGNH2 rod-coil tadpole amphiphilic graft copolymers were synthesized by amine includes PEG bonded PS-g-PSyox graft copolymers at 95 °C by trans amidation reaction. At the end of this study, PS-g-PSyox-g-PDMS rod-coil tadpole double hydrophobic graft copolymers were synthesized by PDMS bonded PS-g-PSyox graft copolymers at 95 °C by trans amidation reaction. In conclusion, rod-coil tadpole amphiphilic graft copolymers and rod-coil tadpole double hydrophobic graft copolymers were synthesized by the reaction of amine includes hydrophilic and hydrophobic oligomers of PS-g-PSyox graft copolymers. The methods of 1H NMR, FT-IR, Gel Permeation Chromatography (GPC) and water attractiveness methods were used for the characterization of the products.