Yenidoğan taramaları hakkında anne bilgi ve tutumları ölçeği Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability of Turkish maternal knowledge and attitudes scale about newborn screening
  1. Tez No: 622938
  2. Yazar: ESRA AYSU ERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmada Yenidoğan Taramaları Hakkında Anne Bilgi ve Tutumları Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirliğini yapmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, metodolojik araştırma tasarımında yürütülmüştür. Çalışmanın evren ve örneklemini, Isparta Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi'nde doğum yapmış ve 24-72.saatte olan 220 anne oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, annelerin sosyodemografik özelliklerine ve yenidoğan taramalarına ilişkin bilgi durumlarına yönelik sorular içeren bir anket formu ile Yenidoğan Taramaları Hakkında Anne Bilgi ve Tutumları Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmada öncelikle ölçeğin orijinalinin kültürel uygunluk, dil ve kapsam geçerliliği çalışmaları yapılmıştır. Dil geçerliği için çeviri-geri çeviri yöntemi kullanılmış, kapsam geçerliği için ise uzman görüşüne dayalı kapsam geçerlik indeksi hesaplanmıştır. Pilot uygulama sonrası ölçeğe son şekli verilerek veriler toplanmıştır. Toplanan veriler ile kapsam ve yapı geçerliği, değişmezlik ve iç tutarlılık analizleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmanın kapsam geçerliği sonucunda, ölçekte 22 maddeye yer verilmiştir. Çalışmanın kapsam geçerlik indeksi=1,00 olarak bulunmuştur. Açıklayıcı faktör analizi sonucunda 22 olan madde sayısı 13'e düşmüştür. Bu 13 maddenin kapsam geçerliliği sonucunda 3 faktörde toplandığı ve bütün faktör yüklerinin 0,500'ün üstünde olduğu görülmüştür ve toplam varyansın %54,008'ini açıklamaktadır. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda elde edilen uyum değerlerine bakıldığında; χ2/df değeri 2,398, GFI değeri 0,905, TLI değeri 0,902, CFI değeri 0,922 RMSEA değeri 0,08, SRMR değeri 0,078 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to make the validity and reliability of the Mother Information and Attitudes Scale on Newborn Screenings in Turkish. Material and Method: The study was carried out in methodological research design. The population and sample of the study consists of 220 mothers who gave birth (They are at approximately 24-72 hours after birth) at Isparta City Hospital Obstetrics and Gynecology Service. As a data collection tool, a questionnaire containing questions about the socio-demographic characteristics of mothers and the status of their knowledge about newborn screenings and the Mother Information and Attitudes Scale on Newborn Screenings were applied. In the study, first of all, the cultural suitability of the original of the scale was ensured, language and content validity studies were conducted. Translation-back translation method was used for language validity, and content validity is calculated for scope validity based on expert opinion. After the first application, the data were collected by giving the final shape to the scale. Scope and structure validity, invariance and internal consistency analyzes were conducted with the data collected. Results: As a result of the content validity of the study, 22 items were included in the scale. The scope validity index of the study was calculated as = 1.00. As a result of exploratory factor analysis, the number of items decreased from 22 to 13. As a result of the scope validity of these 13 items, it was observed that they were collected in 3 factors and all factor loads were above 0.500 and it explains 54.008% of the total variance. Considering the compliance values obtained as a result of confirmatory factor analysis; χ2 / df value 2,398, GFI value 0,905, TLI value 0,902, CFI value 0,922, RMSEA value 0,08 and SRMR value was founded as 0,078.