Farklı stabilizasyon egzersiz eğitimlerinin denge, endurans ve kas kuvveti üzerine etkileri
Effect of different stabilization exercise trainings on balance, endurance and muscle strength
  1. Tez No: 622937
  2. Yazar: GİZEM TAŞ GEÇİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNSELİ USGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma farklı stabilizasyon egzersiz eğitimlerinin denge, gövde kaslarının endurans ve kuvveti üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya Gaziantep ilinde bulunan Osteolife sağlıklı yaşam merkezine gelen yaşları 25-50 yıl arasında değişen 24 sağlıklı kadın dahil edildi. Bireyler yaş ortalaması 31,2± 6,5 yıl olan Reformer pilates (n=12) ve yaş ortalaması 38,7±7,8 yıl olan Antigravity Fitness (n=12) grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Reformer pilates ve Antigravity Fitness Grubu'na sekiz hafta süresince (2gün/hafta) egzersiz eğitimi verildi. Sekiz haftalık egzersiz eğitim öncesi ve sonrasında, her iki grup da aynı yöntemlerle değerlendirildi. Bireylerin gövde kaslarının enduransları; plank testi, lateral köprü testi, tek taraflı köprü endurans testi, gövde fleksiyon testi ile, dinamik dengeleri ise y-denge testiyle, abdominal ve lumbar kasların myotonometrik özellikleri ise MyotonPro ile değerlendirildi. Sekiz haftalık eğitim sonunda yapılan değerlendirmelerde, her iki grubun da gövde kaslarının kuvvet ve enduransları, dinamik denge paramatrelerinde eğitim öncesine göre artış olduğu saptandı(p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of different stabilization exercise training on balance, endurance and muscle strength. The study included twenty four healthy women aged between 25-50 years who came to the Osteolife wellness center in Gaziantep. The individuals were divided in to two groups as Reformer pilates (n = 12) with a mean age of 31.2 ± 6.5 years and Antigravity Fitness (n = 12) with a mean age of 38.7 ± 7.8 years. Reformer Pilates and Antigravity Fitness Group were given exercise training for eight weeks (2 days / week). Eight weeks before and after exercise training, both groups were evaluated with the same methods. Individuals trunk muscle endurance assessed; plank test, sideplank test, unilateral bridge endurance test, trunk flexion test, and dynamic balances were evaluated with y-balance test and myotonometric properties of the abdominal and lumbar muscles were evaluated with MyotonPro. At the end of the eight-week training, strength and endurance and dynamic balance paramaters of the trunk muscles of both groups were increased compared to the pre-training levels (p 0.05).