Her dispne kronik obstrüktif akciğer hastalığı değildir: 65 yaş üzeri dispne şikayeti olan hastalarda tanı dağılımı
Dyspnea is not always chronic obstructive lung disease: Diagnostic range in the elderly
  1. Tez No: 622962
  2. Yazar: DENİZ DOĞAN MÜLAZİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KAYACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Göğüs Hastalıkları, Geriatrics, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Allerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş: Nefes darlığı geriatrik popülasyonda sık rastlanan bir semptomdur. 65 yaş üstündeki bireylerin üçte biri dispneden yakınırlar. Tanı sürecinde yaşlılığa bağlı zorluklar bu yaş grubunda belli hastalıklarda yanlış ve fazla tanıya neden olabilmektedir. Göğüs hastalıkları günlük pratiğinde de obstrüktif akciğer hastalıkları bunların başında gelir. Biz de çalışmamızda bu gözlemi sınamak amacı ile kliniğimize başvuran 65 yaş üstünde, kronik dispne yakınması olan ve bu yakınma nedeni ile daha önceden bir obstrüktif akciğer hastalığı tanısı almış olan olguları, tedaviye rağmen şikayetleri devam ettiğinden ayırıcı tanı sürecinde tekrar değerlendirdik. Gereç ve Yöntem: Kliniğimize kronik dispne yakınması ile başvuran 65 yaş üstü hastaların sosyodemografik verileri, maruziyet öyküleri, daha önceden aldıkları tanılar ve tedaviler kaydedildi. Temel semptomları sorgulandı. Fizik muayene sonrası radyolojik incelemeler, solunum fonksiyon testleri, kan incelemeleri yapıldı. Önceden aldıkları tanılar da göz önünde bulundurularak ayırıcı tanı yapıldı. Son tanıları kaydedildi. Bulgular: Araştırmaya 65 yaş üzerinde kronik dispnesi olan 262 olgu dahil edildi. 62'si çeşitli nedenlerle çalışma dışı kaldı. 200 olgu ile çalışma tamamlandı. Olguların %57'i kadın, %43'ü erkekti. %70'inin önceden kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tanısı, %30'unun ise astım tanısı vardı. Bu tanılar nedeni ile %78'i uzun etkili beta agonist ve inhale kortikosteroid %62'si uzun etkili anti-muskarinik, %23'ü kısa etkili beta agonist, %10'u kısa etkili anti-muskarinik kullanıyordu. Ancak tedaviye rağmen %15.5'inde modifiye Medical Research Council (mMRC) 1, %74.5'inde mMRC2, %6.5'inde mMRC3, %3.5'inde ise mMRC4 seviyesinde dispne şikayeti devam ediyordu. Ayırıcı tanı için incelemeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Dyspnea is a frequent symptom among elderly. Dyspnea is seen in one third of people over 65. Because of the difficulties at diagnostic tests, overdiagnosis of some particular diseases is very frequent in this age group. Obstructive lung diseases are at the top of that list in daily routine of Respiratory Diseases. The aim of this study is evaluating dyspneic elderly who has a diagnosis of obstructive lung disease and its treatment, without a relief. Materials And Method: Subjects over 65 year-old with chronic dyspnea were evaluated. Sociodemographic data, history of exposure, previous diagnosis and treatment were recorded. Basic symptoms were questioned. After physical examination, subjects have been undergone respiratory function tests and radiological and blood investigation. Besides the previous diagnoses, differential diagnosis of dyspnea was made. Results: 262 subjects over 65 with have chronic dyspnea were recruited. 200 subjects have finished the steps of study. 57% were women, 43% were men. 70% of them had a diagnosis of chronic obstructive lung disease (COPD), and 30% asthma. All of them have a treatment for these diseases. Subject had inhaled treatments such as: 78% long acting beta agonist and inhaled corticosteroids, 62% long acting anti-muscarinics, 23% short acting beta agonists, 10% short acting anti-muscarinics. Despite the medication patients had various modified Medical Research Council (mMRC) levels of dyspnea (15.5% mMRC1, 74.5% mMRC2, 6.5% mMRC3, 3.5% mMRC4).