Kronik obstrüktif akciğer hastalığı fenotiplerine göre kemik demineralizasyon sıklığı
- Tez No: 340700
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Amaç: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), sadece hava yolu obstrüksiyonu olarak değerlendirildiğinde osteoporoz gibi komorbiteler gözden kaçmaktadır. Biz bu çalışmamızda amfizematöz ve kronik bronşit zemininde gelişen KOAH?lı hastaları, aynı yaş kontrol grubuyla, osteoporoz sıklığı bakımından karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 30 amfizematöz KOAH, 30 kronik bronşit zemininde gelişen KOAH ve 40 kontrol grubu olmak üzere toplam 100 kişi dahil edildi. Solunum Fonksiyon Testi, 6 Dakika Yürüme Testi, MMRC Dispne skorlaması yapılıp, BODE indeksleri bakıldı. Osteoporoz taraması için DEXA çekildi ve hastaların kan kalsiyum ve parathormon değerlerine bakıldı. Bulgular: Amfizematöz KOAH olgularının yaş ortalaması 64,3 ± 10,13 (45-82), kronik bronşit zemininde gelişen KOAH olgularının yaş ortalaması 63,13 ± 9,62 (45-81), kontrol grubunun yaş ortalaması 63,10 ± 7,54 (48-80) yıl olarak saptandı. KOAH grupları ile kontrol grubunun yaş ortalaması benzerdi (p=0,83). Amfizematöz KOAH grubunun vücut kitle indeksi 22,6 ± 4,32 kg/m², kronik bronşit zemininde gelişen KOAH grubunun 26,7 ± 4,09 kg/m², kontrol grubunun ise 27,7 ± 4,39 kg/m² bulundu. Amfizem grubunun VKİ diğer iki gruptan istatiksel olarak düşük ve anlamlı idi (p0,05) ve iki grup da kontrol grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı derecede düşük FEV1(%) değerine sahipti (p0,05). Son bir yılda hastanede yatış sayıları bakımından amfizem ve kronik bronşit grupları karşılaştırıldığında, amfizem grubunda anlamlı olarak yüksek saptandı (p=0,02). Amfizematöz KOAH ve kronik bronşit zemininde gelişen KOAH gruplarının 6 Dakika Yürüme Test?leri karşılaştırıldığında amfizem grubunda anlamlı olarak düşük saptandı (p=0,01).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: If Chronic obstructive pulmonary disease(COPD) is evaluated only an airway obstruction, comorbidities such as osteoporosis may be overlooked. In this study our aim is to compare the COPD patients with controls in terms of osteoporosis frequency. Material and Methods: 30 COPD patients due to emphysema, 30 COPD patients due to chronic bronchitis and 40 controls total 100 patients were involved to study. Pulmonary function tests, 6 minutes walking test, MMRC dyspne scoring and BODE index were performed. DEXA was performed for osteoporosis screening and parathyroid horm ve calcium were evaluated as well. Findings : Mean age of COPD patients due to emphysema and chronic bronchitis was 64,3 ± 10,13 (45-82) and 63,13 ± 9,62 (45-81) respectively, mean age of control group was 63,10 ± 7,54 (48-80) and the mean ages of all groups were similiar.Body mass index of COPD patients due to emphysema, chronic bronchitis and control group was 22,6 ± 4,32 kg/m², 26,7 ± 4,09 kg/m², 27,7 ± 4,39 kg/m² respectively. Body mass index of emphysema patients was significantly lower than other groups. (p0,05). Hospitalization in recent year was statistically higher in emphysema group compared with chronic bronchitis group (p=0,02) and also in emphysema group 6 minutes walking test was significantly lower than chronic bronchitis group (p=0,01).