İki farklı germe protokolünün egzersize bağlı kas hasarına akut etkisi
Acute effect of two different stretching protocols on exercise inducedmuscle damage
- Tez No: 622965
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TAMER, PROF. DR. ÜMİD KARLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı statik ve propriyoseptif nöromüsküler fasilitasyon (PNF) germenin egzersize bağlı kas hasarına akut etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya gönüllü olarak otuz dört sağlıklı erkek birey katılmıştır. Araştırmaya katılan bireyler rastgele statik germe, PNF germe ve kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrılmışlardır. Katılımcıların kas hasarı egzersiz öncesi, hemen sonrası, egzersiz sonu 24, 48, 72 ve 96'ıncı saatlerde kreatin kinaz (CK) aktivite düzeyleri, algılanan kas ağrısı (AKA), esneklik, uyluk ve baldır çevre değerlerinin ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca bireylerin egzersiz öncesi izokinetik kuvvet ölçümleri yapılmıştır. Kas hasarı egzersizi olarak bireyler 120 derinlik sıçramasını uygulamışlardır. Egzersiz hemen öncesinde de bireyler dahil oldukları gruplara göre statik ve PNF germe uygulamasını gerçekleştirmişlerdir. Verilerin analizi için tekrarlı ölçümlerde varyans analiz testi kullanılmıştır. Tekrarlı ölçümlerde varyans analizine göre CK aktivite düzeyleri, esneklik değerleri, AKA, uyluk çevre ve baldır çevre değerlerinin zaman etkisinde anlamlı fark bulunurken zaman x grup ve grup etkisinde istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir. İzokinetik kuvvet ile kas hasarı arasındaki ilişkiyi belirlemek için yapılan korelasyon analizi sonucuna göre ise CK aktivite düzeylerinin zirve yaptığı egzersiz sonrası 24'üncü saat değerleri ile azami tork değerleri arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak, eksantrik egzersiz öncesi uygulanan statik veya PNF germenin egzersize bağlı kas hasarına karşı engelleyici etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the acute effects of static and proprioceptive neuromuscular facilitatiton (PNF) stretching on exercise-induced muscle damage. Thirty four healthy men voluntereed to participate the study. Participants were seperated randomly to three groups as static stretching, PNF stretching and control. Levels of creatine kinase (CK), perceived muscle soreness, flexibilty, mid thigh and calf circumferences were measured before exercise, immediately after, 24, 48, 72 and 96th hours post muscle damaging exercise. Additionally to determine to relation between power and muascle damage, isokinetic strength were measured before exercise. Participants were conducted to 120 drop jumps as muscle damaging exercise. According to the stretching groups participants were performed static or PNF stretching protocols just before muscle damaging exercise. Variance analysis test for repeated measures were used for statistical anlaysis. According to variance analysis test there were significant main effect for time with respect to CK levels, perceived muscle soreness, flexibilty, mid thigh and calf circumferences but no significant changes were seen for time x group and group effect. Results of correlation test for determining the relation between muscle damage and power there was no significant correlation between max tork and post exercise 24th hour CK levels (p>0,05). As a conclusion, neither static nor PNF stretching prior to eccentric exercise were not effective to prevent muscle damage.