Soluble serum CD36 düzeylerinin koroner arter hastalığı varlığı ve ciddiyeti ile ilişkisi
Association of soluble serum CD36 levels with presence and severity of coronary artery disease
- Tez No: 622980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ İKİTİMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: Aterosklerotik koroner arter hastalığı (KAH)'nın tanı ve risk stratifikasyonu alanında novel biyobelirteçlere devamlı ihtiyaç vardır. CD36 ateroskleroz patofizyolojisinin birkaç hususlarında önemli rol oynayan oksidize LDL molekülleri ile etkileşimi bilinen çöpçü makrofaj reseptörüdür. İnsan serumunda saptanmış CD36-nın çözülebilir formun (sCD36) aterosklerotik karotis arter plakların stabilite ve ciddiyeti ile ilişkisi gösterilmiştir. Amaç: Bildiğimiz dahilinde daha önce araştırılmayan koroner anjiyografi uygulanan hastalarda sCD36 düzeyleri ile aterosklerozun varlığı ve ciddiyeti arasında ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Yöntem: Serum örnekleri 155 stabil hastadan KAH teşhis amacıyla planlanan koroner anjiyografiden önce toplanmıştır. Serum sCD36 düzeyleri piyasada mevcut ELİSA kitleri kullanılarak belirlenmiştir. Neticeler: Koroner aterosklerozu olan hastalarda sCD36 düzeyleri normal koroner anjiogramı olan hastalara kıyasla anlamlı derecede daha yüksekti (4.5 +/- 1.3 vs 2.4 +/- 1.2 ng/ml). sCD36 düzeyleri, diğer KAH hastalarla kıyasla en az 1 major koroner arterinde >%70 darlığı olan hastalarda daha belirgindi. Aynı şekilde 3 damar KAH hastalarında daha ılımlı damar tutulumuna göre sCD36 düzeyleri anlamlı derecede daha yüksekti (7.8 +/- 20.5 vs 4.1 +/- 1.9 ng/ml). Ayrıca, sCD36'nın tutulmuş koroner damar sayısı yanısıra yaş ve serum kreatinin düzeyleri ile korelasyonu saptanmıştır r=0.367, r= 0.301 ve r=0.294, sırasıyla; p değerleri
Özet (Çeviri)
Introduction: There is an ongoing need for novel biomarkers in the field of diagnosis and risk stratification of atherosclerotic coronary artery disease (CAD). CD36 is a scavenger macrophage receptor known to interact with oxidized LDL particles playing important roles in several aspects of the pathophysiology of atherosclerosis. Soluble form of CD36 (sCD36) found in human serum has been previously demonstrated to be associated with extent and stability of atherosclerotic carotid artery plaques. Purpose: We aimed to investigate the association between sCD36 levels and the presence and extent of atherosclerosis in patients undergoing coronary angiography, which has not been previously studied, to the best of our knowledge. Methods: Serum samples were collected from 155 stable patients before coronary angiography was carried out for the diagnosis of CAD. Serum sCD36 levels were determined using a commercially available ELISA essay. Results: sCD36 levels were significantly higher in patients with coronary atherosclerosis compared to patients with normal coronary angiograms (4.5 +/- 1.3 vs 2.4 +/- 1.2 ng/ml). sCD36 levels were more pronounced in patients with at least one major coronary artery with >70% stenosis compared to other CAD patients. Likewise, sCD36 levels were significantly higher in 3 vessel CAD compared to milder vessel involvement (7.8 +/- 20.5 vs 4.1 +/- 1.9 pg/ml). Moreover, sCD36 was found to be correlated with number of diseased coronary arteries, as well as age and serum creatinine levels r=0.367, r= 0.301 and r=0.294, respectively; all p values