İzole koroner arter ektazisi ile serum soluble lr11 seviyesi ilişkisi
Serum soluble lr11 level relationship with isolated coronary artery ectasia
  1. Tez No: 460278
  2. Yazar: MEHMET ALİ FELEKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKYEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Koroner arter ektazisi (KAE) önemli kardiyovasküler sorunlara yol açan bir sağlık problemdir. Patofizyolojisi hala tam olarak aydınlatılamamıştır. Biz bu çalışmada KAE aterosklerozla ortak yönleri olduğundan ve daha önce sLR11 aterosklerozla ilişkili bulunduğundan KAE hastalarında sLR11 düzeylerini incelemeyi amaçladık. Çalışmaya Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nde koroner anjiyografi ile tanı alan normal koroner arterlere sahip 40 hasta ve izole KAE bulunan 40 hasta dahil edilmiştir. Hastaların bazal demografik özellikleri ve laboratuar verileri kaydedilmiş, serum sLR22 düzeyleri ölçülmüştür. Koroner ektazi grubunda hastaların %42.5' u, kontrol grupta ise %52.5' u kadın idi (p=0.180). Sigara içiciliği, Diabetes Mellitus ve hipertansiyon oranları her iki grupta benzer idi. Koroner ektazi grubunda hastaların %62.5' unda sol ön inen arterde, %42.5' unda sirkumfleks arterde, %55' inde ise sağ koroner arterde ektazi saptandı. Ölçülen sLR11 düzeyleri açısından yapılan analizde iki grup arasında önemli istatistiksel olarak fark bulunamadı. Ayrıca Markis gruplarına göre yapılan inceleme sLR11 düzeyleri arasında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığını göstermiştir. Sonuç olarak çalışmamızda izole KAE hastalarında sLR11 düzeyleri kontrol grupla benzer bulunmuştur. Aradaki fark istatistiksel anlamlılığa ulaşmamıştır.
Özet (Çeviri)
Coronary artery ectasia (CAE) is a health problem which may cause important cardiovascular consequences. Its pathophysiology still could not be completely understood. Because CAE has similar properties as atherosclerosis and because previously it has been shown that sLR11 was related with atherosclerosis we aimed to investigate sLR11 levels in CAE. Forty patients with normal coronary arteries and 40 patients with CAE to whom coronary angiography was performed in Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Education and Research Hospital, Department of Cardiology was included in our present study. Basal demographic properties and laboratory data were recorded and serum sLR11 levels were measured. In coronary ectasia group 42.5% of patients and in control group 57.5% of patients were female (p=0.180). Smoking history, Diabetes Mellitus and hypertension ratios were similar in both groups. In coronary ectasia group, coronary ectasia was present in left anterior descending artery in 62.5% of patients, in circumflex artery in 42.5 % of patients and in right coronary artery in 55% of patients. We couldn't find significant statistical difference by means of measured sLR11 values between two groups. Moreover, statistical analysis performed according to Markis classification showed that there was no statistically significant difference between groups by means of sLR11 levels. As a result, in our study we found that sLR11 levels were similar between isolated CAE and control group. The difference didn't reach to statistical significance.