Farklı lipit içerikli dislipidemik bireylerde serum oxLDL ve sLOX-1 düzeylerinin endotel disfonksiyonu ile ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of the relationship of serum oxLDL and sLOX-1 levels with endothelial dysfunction in dyslipidemic individuals with different lipid content
  1. Tez No: 926727
  2. Yazar: CEREN PEKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM ÖREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dislipidemi, aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar (ASKVH) için en önemli risk faktörlerindendir. Ateroskleroz sürecinde okside düşük yoğunluklu lipoprotein (oxLDL) oluşur. oxLDL, lektin benzeri okside düşük yoğunluklu lipoprotein reseptörü-1 (LOX-1) gibi çöpçü reseptörler ile hücre içerisine alınarak köpük hücresi oluşur. Endotel disfonksiyonu sonucu endokan sentezi artar. Bu çalışma, farklı lipit içerikli dislipidemik bireylerde serum oxLDL ve soluble LOX-1 (sLOX-1) düzeylerinin endokan ile ilişkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışma grubu; dislipidemik (n=118) ve normolipidemik (n=39) bireylerden oluşmaktadır. Bireylerin 12 saatlik açlığını takiben alınan kan örneklerinden elde edilen serum numuneleri kullanılana kadar -80 °C'de saklandı. Bireylerin antropometrik ölçümleri alındı ve biyokimyasal parametreleri ölçüldü. oxLDL ve reseptörlerinden sLOX-1 ve CD36 seviyeleri, inflamasyon belirteçlerinden interlökin-6 (IL-6) seviyeleri, endotel disfonksiyonu ile ilişkili olarak endokan ve vasküler hücre adezyon molekülü-1 (VCAM-1) düzeyleri enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Dyslipidemia is one of the most important risk factors for atherosclerotic cardiovascular disease (ASCVD). Oxidized low-density lipoprotein (oxLDL) is formed in the process of atherosclerosis. oxLDL is taken into the cell by scavenger receptors such as lectin-like oxidized low-density lipoprotein receptor-1 (LOX-1) and foam cell is formed. Endothelial dysfunction results in increased endocan synthesis. This study was conducted to investigate the relationship between serum oxLDL and soluble LOX-1 (sLOX-1) levels and endocan in dyslipidemic individuals with different lipid content. The study group consisted of dyslipidemic (n=118) and normolipidemic (n=39) individuals. Serum samples obtained from blood samples taken after 12 hours of fasting were stored at -80 °C until use. The levels of oxLDL and its receptors sLOX-1 and CD36, inflammation markers interleukin-6 (IL-6), endocan and vascular cell adhesion molecule-1 (VCAM-1) levels associated with endothelial dysfunction were determined by enzymelinked immunosorbent assay (ELISA).