İntrauterin gelişme geriliği bulunan fetüslere sahip gebelerdeki çözünür GMS-benzeri tirozin kinaz-1 (SFLT-1), plasental büyüme faktörü (PLGF) düzeyleri ile çözünür fms-benzeri tirozin kinaz-1 (SFLT-1) / plasental büyüme faktörü (plgf) oranları ve bu değerlerdeki değişikliklerin doğum zamanı, maternal-fetal komplikasyonlar üzerindeki prognositik değerinin araştırılması
Investigation the prognostic value of soluble FMS-liketyrosine kinase-1 (SFLT-1), placental growth factor (PLGF), SFLT-1/PLGF ratio, andalterations in these parameters on time of delivery and maternal-fetalcomplications in pregnant women with fetal intrauterine growth restriction(IUGG).
- Tez No: 623007
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İNANÇ MENDİLCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada intrauterin gelişme geriliği (IUGG) bulunan fetüslere sahip gebelerdeki çözünür fms-benzeri tirozin kinaz-1 (sFlt-1), plasental büyüme faktörü (PlGF) düzeyleri ile sFlt-1 / PlGF oranları ve bu değerlerdeki değişikliklerin doğum zamanı, maternal-fetal komplikasyonlar üzerindeki prognostik değerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 24-36. gestasyonel haftalar arasındaki 42 IUGG bulunan fetüse sahip gebe dahil edildi. Çalışmadan çoğul gebelikler ve majör konjenital anomalisi olan fetüse sahip gebeler dışlandı. Maternal kandan alınan ilk plazma örneği, fetüse IUGG tanısı konulduğunda, ikinci plazma örneği ise tanı konulduktan 1 hafta sonra alındı. Alınan 1. kan ve 2. kan örneklerinde sFlt-1, PlGF düzeyleri araştırıldı ve sFlt-1/PlGF oranı saptandı. 1. ve 2. kan örneklerinin ortalaması alınarak ortalama sFlt-1, PlGF düzeyi ve sFlt-1/PlGF oranı saptandı. Kan basıncı ölçümü yapıldı. Ultrasonografi ile fetal biyometri, umblikal arter Doppler parametresine, orta serebral arter (MCA) Doppler parametresine ve uterin arter Doppler parametresine bakıldı. IUGG tanısı konulduktan 1 hafta sonra testler tekrarlandı. Çalışmaya alınan 42 IUGG bulunan fetüse sahip gebenin 23 tanesi (%54) fetüse IUGG tanısı konulduğunda alınan 1. kan örneğinden sonra 4 hafta içerisinde doğum yaptı. Ortalama sFlt-1/PlGF oranı; fetüse IUGG tanısı konulduğunda alınan 1. kan örneğinden sonra 4 hafta içinde doğum yapanlarda, doğum yapmayanlara göre istatiksel anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır. Ortalama sFlt-1/PlGF oranı; fetüse IUGG tanısı konulduğunda alınan 1. kan örneğinden sonra 4 hafta içinde doğum yapanlarda 100,53; fetüse IUGG tanısı konulduğunda alınan 1. kan örneğinden sonra 4 hafta içinde doğum yapmayanlarda 16,28 saptanmıştır (P=0,008). ROC analizine göre ortalama sFlt-1/PlGF oranı sınır değeri 12,075 (AUC 0,739) alındığı zaman fetüse IUGG tanısı konulduktan sonra 4 hafta içinde doğum yapanları %69,57 sensitivite, %84,21 spesifite, %84,2 pozitif prediktif değer, %69,6 negatif prediktif değer ile öngörmüştür. Maternal ve fetal komplikasyon gelişen IUGG bulunan fetüse sahip gebelerde 1. ve 2. kanın sFlt-1/PlGF oranı ortalaması gelişmeyen gruba göre daha yüksek saptanmıştır. 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the prognostic value of soluble FMS-like tyrosine kinase-1 (sFlt-1), placental growth factor (PlGF), sFlt-1/PlGF ratio, and alterations in these parameters on time of delivery and maternal-fetal complications in pregnant women with fetal intrauterine growth restriction (IUGG). A total of 42 pregnant women with fetal IUGG between 24 and 36 gestational weeks were included. Women with multiple pregnancies and major fetal congenital abnormalities were excluded. Plasma samples from maternal blood were first collected when fetal IUGG was first diagnosed (first measurement) and, then, one week after the diagnosis (second measurement). The sFlt-1 and PlGF levels and sFlt-1/PlGF ratio of the samples (first and second measurements) were measured. The avarage of the first and second measurements was calculated, and the mean sFlt-1 and PlGF levels and sFlt-1/PlGF ratio were estimated. Blood pressure measurement was performed. Fetal biometry, umbilical artery, middle cerebral artery (MCA), and uterine artery Doppler indices were measured using ultrasonography. All measurements were repeated one week after the diagnosis of fetal IUGG. Of a total of 42 pregnancies with fetal IUGG, 23 (54%) had delivery within four weeks of the first measurement. The mean sFlt-1/PlGF ratio in the first blood samples collected at the time of the diagnosis of fetal IUGG was statistically significantly higher among women with delivery within four weeks of the first measurement than those without. The mean sFlt-1/PlGF ratios were 100.53 and 16.28 in the women with and without delivery within four weeks of the first measurement, respectively (P=0.008). According to the receiver operating characteristic (ROC) curve, a threshold of 12.075 (AUC: 0.739) for the sFlt-1/PlGF was used and sensitivity, specificity, PPV, and NPV were calculated as 69.57%, 84.21%, 84.2%, and 69.6%, respectively in women who had delivery within four weeks of the first measurement. The mean sFlt-1/PlGF ratio of the first and second measurement samples was significantly higher in women with maternal-fetal complications compared to those without any complication.