Ultrasonografik ölçüm parametrelerinin fetal doğum ağırlığı ile korelasyonu
Correlation of ultrasonographic biometric parameters with fetal birth weight
  1. Tez No: 643953
  2. Yazar: HASAN AYKUT TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Fetal doğum ağırlık formüllerinde sıklıkla kullanılan ölçümler (BPD, HC, AC, FL, HL) ile orta kol cilt altı kalınlığının, yenidoğan doğum ağırlığı ile karşılaştırılması, bu ölçümlerin korelasyonu, gebelik öncesi ve sonrası kilo artışının yenidoğan doğum ağırlığı ile korelasyonunun bulunması, fetal cinsiyetin doğum ağırlığı üzerine etkisini belirlemek, bu bilgiler ışığında fetal doğum ağırlığının doğru tahmini ile buna bağlı risklerden yenidoğanın ve annenin korunmasıdır. Sezaryen randevusu alan veya doğum eyleminin başlaması ile kliniğimize başvuran 108 olgu ultrasonografi ile değerlendirildi. Preeklampsi, ikiz gebelik, anomali varlığı, anhidramnioz, plasenta previa totalis, plasenta dekolmanı, fetal distres ve intrauterin gelişme geriliği bulunan olgular çalışma dışı bırakılarak 72 olgu çalışmaya dahil edildi. Fetal doğum ağırlık formüllerinde sıklıkla kullanılan ölçümler (BPD, HC, AC, FL, HL) ile orta kol cilt altı kalınlığı kayıt edildi. İstatiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 10.0 programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistiksel metodların (ortalama, standart sapma) yanı sıra, parametrelerin değerlendirilmesinde Student T testi ve Paired Samples Test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
To compare the frequently used parameters of birthweight prediction formulas (BPD, HC, AC, FL, HL) and fetal mid-arm subcutaneous tissue thickness with newborn birthweight, their correlation, to find the correlation of weight gain during pregnancy, to detect the effect of fetal sex on birthweight, by estimating the correct birthweight under these circumstances we wish to protect the newborn and mother from the peripartum complications. We enrolled 108 patients that are referring to our clinic by ultrasonography. The patients were excluded in the cases of preeclampsia, anhidramnios, placenta previa totalis, ablatio placenta, fetal distress and intrauterine growth retardation, 72 patients were evaluated in the study. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 10.0 was used for statistical analyses. Student T test and Paired Samples Test were used together with descriptive statistical methods (mean value, standard deviation) for the evaluation of parameters. Mean age was 29,5 +/-5,6 SD year, mean height was 160.7 +/-4,4 SD cm, mean weight gain was 16,2 +/-3,4 SD kg, mean gestational age was 270,1 +/-7 SD day, mean estimated fetal weight was 3309 +/-362.5 SD gram, mean birth weight was 3367 +/-406,2 SD gram, mean BPD was 92.5+/-3.2 SD mm, mean HC was 330+/-13.1 SD mm, mean AC was 341.4+/-17 SD mm, mean FL was 72+/-2.7 SD mm, mean subcutaneous tissue thickness was 4.49+/-1.1 SD mm. Birthweight was highly correlated with AC measurement (r=0.826) and estimated fetal weight by using Hadlock (BPD, AC, FL) Formula (r=0.893), intermediately correlated with BPD measurement (r=0.561), FL measurement (r=0.552), HL measurement (r=0.501) and subcutaneous tissue thickness (r=0,535), weakly correlated with HC measurement (r=0.395) and bodyweight of patients on birthday (r=0.339), there was no correlation found statistically between fetal sex, birthweight and bodyweight before pregnancy and age of the patient.