İkinci trimestir konjenital anomali taramasında umbilikal kord çapı kalınlığının tanısal değeri
  1. Tez No: 788853
  2. Yazar: İREM ŞENYUVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT EFTAL TANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Umbilikal kordun değerlendirilmesi; damar sayısının tespiti ve Doppler ultrason ile umbilikal arter ve venin kan akımlarının ölçülmesiyle sınırlı kalmıştır. Kromozomal anomalilerde, erken gebelik kayıplarında, preeklampsi, gestasyonel diyabet (GDM), intrauterin gelişme geriliği(IUGR), gebelik yaşına göre küçük fetus (SGA) gibi durumlarda umbilikal kord çapı kalınlığı ,umbilikal kordun sarmal sayısının azlığı, çokluğu ya da olmaması gibi parametreler fetusun ultrasonografik olarak değerlendirilmesinde önem kazanmaktadır. Literatürde konjenital anomalilerin saptanmasında umbilikal kord çapı ölçümünün değerlendirildiği çalışmaların çoğunlukla birinci trimestirde yapıldığını gözlemledik. İkinci trimestirde konjenital anomalilerin saptanmasında ultrasonografik bulgu olarak umbilikal kord çapını ölçen bir çalışmaya rastlamadık. Çalışmamızda ikinci trimestirde konjenital anomali taramasında sonografik bir bulgu olarak umbilikal kord kalınlığının tanısal değerini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya 16-24. gestasyonel haftalarda bulunan 83 gebe dahil edildi. Hastalar üç gruba ayrıldı. Birinci grup , kromozomal ya da ultrasonografik fetal anomali saptanmayan sağlıklı fetuslerden oluşan 50 olguluk kontrol grubu; ikinci grup, amniosentez sonucunda kromozomal anomali saptanan 8 olguluk grup ve üçüncü grup, ultrasonografik olarak saptanmış fetal anomaliye sahip 25 olgudan oluşan gruptu. Fetal abdomenin transvers plandaki kesitinde ,umbilikal kordun fetal karın duvarına insersiyon yerinin 0.5 cm proksimalinde dıştan dışa umbilikal damarları ve Wharton jelini kapsayacak şekilde ölçüm yapıldı. Gözlem içi (intraobserver) hatayı azaltmak için iki kez ölçüm yapılıp aritmetik ortalaması alındı. BPD(Biparietal Diameter) ölçümleri talamus düzeyinde öndeki parietal kemiğin dış kenarından arkadaki parietal kemiğin iç kenarına olacak şekilde yapıldı. İkiden fazla bağımsız grup ortalamalarında nonparametrik bir test olan Kruskal-Wallis Test uygulandı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of umbilical cord was limited to determining numbers of vessels and blood flows of umbilical arter and vein by Doppler ultrasonographies.Some parameters such as umbilical cord thickness, umbilical cord coils, hipocoil, hipercoil and noncoil umbilical cord very important in ultrasonographic assessement of fetus in chromosomal abnormalities, ealy miscarriage, preeclampsia, gestational diabet (GDM), intrauterin growth restriction(IUGR) and small for gestational age(SGA). We observed that most of article relevant to first trimester umbilical cord diameter measurement in congenital abnormalities in literature. But we did not come across to any article relevant to second trimester umbilical cord diameter measurement in congenital abnormalities. In this study ,we aimed to investigate diagnostic value of umbilical cord thickness in ultrasonographic fetal abnormality screening in second trimester. 83 pregnant women in 16.-24. gestational weeks were included in this study. Three study group were formed. First group, there were 50 cases in any detected chromosomal and fetal abnormalities in healty fetuses. Second group, there were 8 cases with detected chromosomal abnormalities amniosentesis. Third group; there were 25 cases with detected fetal abnormalities ultrasonographic assessement. In transvers section of the fetal abdomen umbilical cord thickness was measured in close proximity to the abdominale wall insertion. Measurements calipers were placed at the outer edges of the umbilical cord to include umbilical cord vessels and the surrounding Wharton 's jelly. Measurement was performed twice for more lower intraobsever defects. BPD(Biparietal diameters) measurements was performed in talamic section . Measurements calipers were placed at the outer edges anterior parietal bone to inner edges posterior parietal bone. Mean values of more than two independent groups were statistically analyzed non parametric test by Kruskal-Wallis Test.