K.K.T.C.'den toplanan bazı kavun genotiplerinin morfolojik ve moleküler karakterizasyonu ile ın vıtrotuzluluk toleranslarının belirlenmesi
Molecular and morphological characterisation of some melon genotypes collected from N.V.T.R. and determination of invitro salt tolerance
- Tez No: 623053
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN PINAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kavun, ülkemizde ve dünyada önemli yetiştiriciliği olan sebzelerden birisiolup son yıllarda üretimindeki artış kavunla ilgili çalışmalara da hız kazandırmıştır. Kavun yetiştiriciliğinde diğer bitki türlerinde olduğu gibi biyotik ve abiyotik faktörler sınırlayıcı faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Abiyotik stresler içerisinde toprak tuzluluğu, son yıllarda en önemli sorunlardan birisi haline gelmiştir.Toprak tuzluluğu ile mücadelenin en önemli yollarından biriside tolerant genotiplerin kullanılmasıdır. Tolerant genotiplerin seçiminde tuzlu koşullarda yetiştirilen bölgelerden seçilen materyallar önem arz etmektedir. Bu çalışmada, KKTC tuzlu koşullarında seçilen 19 adet kavun genotipinin morfolojik, moleküler karakterizasyonu ile in vitrotuza tolerans düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaç için 19 adet kavun genotipinin yanında 13 adet kontrol genotipininde bazı morfolojik özelliklerinin yanında SRAP moleküler markır tekniği kullanılarak karakterizasyonu yapılmıştır. Bu çalışmayla seçilmiş kavun genotiplerinin hem genetik hem de tuza tolerans potansiyelleri ortaya konulabilecektir.
Özet (Çeviri)
Melon is one of the most important vegetables in our country and in the world and the increase in production in recent years has accelerated the studies on melon. As in other plant species, biotic and abiotic factors appear as limiting factors in melon cultivation. Soil salinity among abiotic stresses has become one of the most important problems in recent years. One of the most important ways of combating soil salinity is the use of tolerant genotypes. Materials selected from regions grown in saline conditions are important in the selection of tolerant genotypes. Inthisstudy, it is aimed to determine the salt tolerance levels by morphological, molecular characterization of 19 melon genotypes selected from the are as grown in saline conditions of TRNC. For this purpose, 19 melon genotypes and 13 control genotypes will be characterized by using some morphological features as well as SRAP molecular marker technique. In this study, both genetic and salt tolerance potentials of selected melon genotypes will be revealed.