Gebelikte pelvik taban disfonksiyonlarının pelvik taban ultrasonografi parametreleri ile değerlendirilmesi
Assesment of pelvic floor dysfunction in pregnancy using pelvic floor ultrasonography
  1. Tez No: 623100
  2. Yazar: İNCİ SEMA TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Üroloji, Obstetrics and Gynecology, Radiology and Nuclear Medicine, Urology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Gebelikte pelvik taban disfonksiyonu, gebelikteki fizyolojik değişimlerden ötürü, sık karşılaşılan bir problemdir. Pelvik taban disfonksiyonu; üriner ve fekal veya flatal inkontinans, pelvik organ prolapsusu, cinsel disfonksiyon ve pelvik ağrıdan oluşmaktadır. Amaçlar: Çalışmada semptomlar ile transperineal ultrasonografi parametreleri arasındaki koreleasyon saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikincil amaçları ise, pelvik taban disfonksiyonunun alt gruplarının risk faktörleri arasındaki dağılımını ve ayrıca bu risk faktörleri ile hastanın şikayetlerinin, kas gücünün ve pelvik taban ultrasonografi parametrelerinin ilişkisini saptamaktır. Materyal ve Metod: Çalışmaya katılan 49 gebe; pelvik taban disfonksiyonu semptomları açısından anketler, kas gücü muayenesi ve transperineal pelvik taban ultrasonografisi ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar: Gebelikte pelvik taban disfonksiyonu risk faktörleri arasında; yaş, vücut kitle indeksi, gebelik haftası, parite, varsa önceki doğum şekli ve bebeğin kilosu, kas gücü ve eğitim durumu saptanmıştır. Transperineal ultrasonografide; dinlenme, valsalva ve pelvik kontraksiyon anındaki hiatal alan ölçümlerinin ve mesane detrüsör kası ortalama kalınlığı ölçümünün, gebelikte pelvik taban disfonksiyonunun saptanmasında etkili bir araç olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Gebelik, pelvik taban, cinsel disfonksiyon, üriner inkontinans, fekal inkontinans, pelvik organ prolapsusu, pelvik taban ultrasonografisi, perineal ultrason, 3D ultrason, 4D ultrason, pelvik ağrı
Özet (Çeviri)
Objective: Pelvic floor disfunction (PFD) is frequently seen in pregnancy due to the phsiological changes. PFD includes urinary and fecal incontinance, pelvic organ prolapse, sexual disfunction and pelvic pain. Aim: The primary aim of this study is to find a correleation between the symptoms of pelvic floor disfunctions in pregnant woman and perineal ultrasonography parameters. Secondary aims are to determine the risk factors of PFD and its subgrups and also to identify the relationship between these risk factors with pelvic floor muscle strenght and ultrasonography findings. Material and Methods: 49 pregnant woman recruited in the study, were asked to fill questioniares, examined for pelvic floor muscle strenght and undergone transperineal ultrasonoghraphy. Conclusion: Risk factors for pelvic floor disfuncions in pregnancy are found to be; age, body mass index, gestational week, parity and if any, methods of delivery and the birth weight. The hiatal area value of rest, valsalva, pelvic contraction and the difference between valsalva and rest and also the average of detrusor muscle thickness on transperineal ultrasound are found to be associated with pelvic floor disfunctions in pregnancy. KEYWORDS: Pregnancy, pelvic floor disfunction, urinary incontinance, fecal incontinance, sexual disfunction, pelvic pain, pelvic floor ultrasonography, perineal ultrasonography, 3D ultrasonograhy, 4D ultrasonography