Bel ağrılarına yaklaşımın Beşiktaş ilçesi iki Aile Sağlığı Merkezi örneği'nde retrospektif incelenmesi ve birinci basamak hekimlerinin kayropraktike bakış açısı
A retrospective analysis of the treatment approach to low back pain in a sample from the two-family medical center in the Beşiktaş district and the perspectives of primary practitioners on chiropractic
- Tez No: 623106
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Hekimliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Family Medicine, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bel ağrıları birinci basamakta en sık görülen başvuru nedenleri arasında olup işgücü kaybı ve maliyet açısından sağlık politikalarında önemli bir yere sahiptir. Fiziksel problemlerin yanı sıra psikososyal problemlere de yol açan bu patolojilerin tedavisi primer olarak konservatif tedavidir. Bu hasta grubunun semptomlarının iyileştirilmesi, fonksiyonun sürdürülebilmesi, toplumsal katılımının sağlanabilmesi ve yaşam kalitesinin iyileştirilebilmesi için modern tıbbi yöntemler yanında alternatif ve tamamlayıcı tıp uygulamaları da tercih edilmektedir. Son yıllarda hastaların olduğu kadar hekimlerin de ilgisinin arttığı bu yöntemlerden biri olan kayropraktik mesleği köken aldığı A.B.D' de en yaygın, en iyi regüle edilmiş ve en güçlü bir şekilde kabul edilmiş alternatif ve tamamlayıcı tıp meslek gurubudur. Bu çalışmanın amacı; aile hekimlerinin birinci basamakta bel ağrılarına yaklaşımındaki pratik uygulamalar değerlendirilerek birinci basamakta bel ağrılarına yaklaşımı tanımlamaktır. İkinci olarak amacımız kayropraktik uygulamanın aile hekimleri arasında farkındalığı ve uygulanabilirliğini değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Low back pain is one of the most frequently encountered primary care visits and has an important place in health policies because of the labor loss and economic costs. The mainstay of the management of patients with this problem is conservative treatment. For relieving symptoms, improving function, promoting participation and quality of life of these patient group; alternative and complimentary medicine is one of the preference secondary to modern medicine. As many as patients interest, medical doctors are increasingly interesting on alternative and complimentary medicine. Chiropractic is the largest, the most regulated and the best recognized among the complementary and alternative healthcare professions in USA. The first aim of this study is to define the approach on low back pain of the family practitioner's working in primary care settings. The second aim is to detect chiropractic profession awareness and tendency to practice among family practitioners.