The effect of a new born on household poverty in Turkey: The current situation and future prospects by simulations
Türkiye'de yeni doğumların hanehalkı yoksulluğu üzerindeki etkileri: Mevcut durum ve simülasyonlarla geleceğe ilişkin görünümler
  1. Tez No: 623107
  2. Yazar: BARIŞ UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Demografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışma Türkiye'de doğurganlık ve yoksulluk arasındaki nedensel ilişkiyi analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma temel olarak mikro düzey analizlere odaklanmaktadır. Söz konusu ilişki hanehalkı düzeyinde incelenmektedir. Böyle bir çalışma, doğumun ardından hanehalkının durumunda meydana gelen değişimi ölçebilmek için hanehalklarını zaman içerisinde takip edebilmeyi gerektirmektedir. Hanehalkının ekonomik durumu çeşitli göstergelerle incelenecektir. Gelir ve tüketim harcaması dışında, bunlara dayalı yoksulluk göstergeleri ile bulanık yaklaşıma göre hesaplanmış yoksulluk göstergeleri ve yoksunluk göstergesi karşılaştırmalı bir şekilde kullanılacaktır. Zaman içerisinde bir analiz ancak hanehalkları ile düzenli olarak farklı zamanlarda yapılan görüşmeler neticesinde derlenen panel veri kullanımı ile mümkündür. Türkiye'de, bu amaçla kullanılabilecek veri olarak Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması (GYKA) mevcuttur. GYKA verileri ile bir hanehalkını dört yıllık bir süre boyunca takip etmek mümkündür. GYKA verileri içerisinde tüketim harcaması yer almadığı için, bu değişken, Hanehalkı Bütçe Araştırması (HBA) verilerinden istatistiksel eşleştirme yöntemi ile elde edilerek kullanılmıştır. Yeni bir doğumun hanehalkının ekonomik durumu üzerindeki etkisini ölçmek için farklı yöntemler mevcuttur En çok kullanılan yöntem regresyon veya eşleştirme yöntemi aracılığıyla eğilim skoru hesaplanmasına dayalıdır. Bu çalışmadaki nedensel ilişki analizleri propensity skorlara dayalı yöntemler kullanılması ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar panel süresince bir çocuk sahibi olmuş hanehalklarının, çocuk sahibi olmayan hanelerle karşılaştırıldığında ekonomik olarak daha kötü bir duruma geçtiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the causal relationship between fertility and povertyat household levelin Turkey. This study basically focuses on micro level analysis. Such a study requires monitoring households throughout time to analyze the differences in their well-being occurring after the birth of a child. In addition to income and consumption expenditure, conventional poverty indicators based on consumption expenditure and income will be used along with fuzzy measures of poverty and deprivation index in a comparative way. The analysis throughout time is possible by making use of data from a panel survey where households are interviewed regularly at different times. For the case in Turkey, this type of data is only available from SILC (Statistics on Income and Living Conditions) Survey that monitors households within a four years of time span. Since SILC lacks consumption expenditure variable, this will be made available by statistical matching from the Household Budget Survey where such information exists. There are different suggested methods to analyze the causal effect of fertility on household well-being. The causal relationship analyses in this study employ propensity score matching (PSM) method. The findings indicate the households that had a child between the beginning and the end of the panel are worse-off in economical well-being, compared to households that did not have a child.