Alginat esaslı hibrit taneciklerle ağır metal giderimi
Hybrid gel beads based on alginate for using heavy metal removal
- Tez No: 623113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, ağır metal iyonlarının gideriminde kullanılmak üzere hibrit yapıda küresel tanecikler sentezlenmiş ve ağır metal olarak seçilen bakır için giderim etkinliği araştırılmıştır. Küresel yapıda hibrit taneciklerin sentezinde bir polisakkarit olan alginat esas alınarak, yine bir polisakkarit olan kerajen ve anorganik yapıdaki perlit ile farklı karakterlerde küresel tanecikler hazırlanmış ve bu tanecikler hem yapısal hem de su absorpsiyon kapasiteleri, çapları gibi fiziksel özellikleri ile çeşitli teknikler kullanılarak karakterize edilmişlerdir. Kullanılan alginatın molekül ağırlığının ve jel içindeki oranının, hazırlanan hibrit yapıdaki bileşenlerinin oranlarının taneciğin fiziksel özellikleri üzerindeki etkisi araştırılırken, kappa ve ioda olmak üzere iki farklı türde kerajenin yapıya katmış olduğu fonksiyonel grupların bakır giderimi üzerindeki etkinliği de araştırılmıştır. İdeal küresel tanecikler yüksek molekül ağırlıklı alginat ile farklı jel konsantrasyonlarında shock jel metodu ile elde edilmiştir. Alginat-Kerajen-Perlit ile çeşitli oranlarda hazırlanan hibrit tanecikler ile bakır giderim çalışmaları başlangıç Cu(II) çözelti konsantrasyonları 10 ve 50 ppm konsantrasyonu aralığında ve 0.5gL-1 hibrit tanecik kullanılarak yapılmıştır. Kinetik adsorpsiyon çalışmaları bakır adsorpsiyon dengesine 3-5 saatte ulaşıldığını göstermiştir. Sonuçlar adsorpsiyon performansının, hibrit yapıda kullanılan biyopolimerlerin ve perlitin oranından ve aynı zamanda kerajenin türünden önemli oranda etkilendiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, novel hybrid gel beads with a well defined and controlled size formed by alginate biopolymer, and perlite were designed, prepared and characterized for heavy metals removal. Also, different types of carrageenan were used as a second biopolymer to vary functional groups of hybrid beads. The different formulations of alginate, carrageenan hydrogels with perlite and different processing parameters were considered to determine the best conditions required to achieve the most adequate response in terms of the shape stability and functionality of the developed systems. Physical and chemical properties of the hybrid beads were characterized by using several techniques such as FTIR, SEM. The ideal spherical particles were obtained by shock gel method at different gel concentrations with high molecular weight alginate Heavy metal removal efficiency of hybrid gel beads was studied for aqueous copper solution. The equilibrium experiments were investigated over the range of 0-50 mgL-1 of copper using a dosage of the hybrid beads of 0.5 gL-1. The kinetic study indicates the copper adsorption equilibrium time was obtained in 4 h. The results showed the adsorption performance of hybrid beads is greatly affected by ratio of biopolymers and perlite as well as carrageenan type.