Fen ve teknoloji öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi öz güven düzeylerinin incelenmesi
Research of technological pedagogical content knowledge of science teachers and their self-confidence levels
- Tez No: 623114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM AKGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Geleceğin mimarı olan öğretmenlerin öğrencileri üzerinde kalıcı öğrenmelerini sağlayacak, yaratıcılıklarını ve yenilikçi özelliklerini geliştirmelerine yardımcı olacak sistemi kolaylaştırmak için, teknolojiyi ve teknoloji ile birlikte öğrenme ve öğretme alanına ait bilgilerini kullanmaları gerekmektedir. Teknolojik gelişmelerin çok hızlı olduğu çağımızda öğretmenler, yenilikçi bir çalışanın sahip olması gereken bilgi, beceri ve tutumu sergilemelidir. Bu nedenle bu araştırmada; teknolojik entegrasyonun iyi bir öğretimin ayrılmaz parçası olarak görülmesi ile birlikte öğretmenlerin teknolojik bilgilerini ve teknolojiyi öğretim süresince kullanabilme becerileri incelenmiştir. Teknoloji ile en yakından ilişki içerisinde olan fen bilimleri öğretmenlerinin TPAB öz güven düzeylerinin belirlenmesi ve eksiklerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 2015/2016 eğitim öğretim yılında Kocaeli ilinde görev yapan 218 fen bilimleri öğretmeni katılmıştır. Veri toplama araçları olarak“Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Öz Güven Ölçeği”,“Kişisel Bilgi Formu”ve“Görüş Formu”kullanılmıştır. Araştırma sürecinde elde edilen nicel verilerin istatistikleri SPSS 21.0 programında analiz edilmiştir. Fen bilgisi öğretmenlerinin cinsiyet, çalıştığı kurum türü, mezun olunan bölüm, öğretmenlik görev süresi, eğitim durumu, mezun olunan fakülte, eğitim teknolojileri ile ilgili eğitim alma durumu, bilgisayara sahip olma, tablete sahip olma, sosyal medya hesabı kullanımı, eğitim teknolojilerini kullanma sıklığı değişkenleri ile ilgili demografik bilgilerini göstermek amacıyla yüzde ve frekanslarına bakılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız t-testi, Kruskal Wallis H testi, tek faktörlü Anova testi, Chi-Square testi yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; fen bilimleri öğretmenlerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Öz güven düzeylerinin cinsiyet, eğitim durumu, çalıştığı kurum türü, , bilgisayara sahip olma, tablete sahip olma ve eğitim teknolojileri eğitimi alınma ile eğitim teknolojileri ortalama kullanım süresi değişkenine göre anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Görev süresi değişkeni,eğitim teknolojileri ile ilgili eğitim alma değişkeni, mezun olunan fakülte türü, mezun olunan bölüm türü, haftalık eğitim teknolojilerini kullanma süresi değişkeni ve sosyal medya kullanma durumu değişkenine göre ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Teachers who are the architect of future should use their knowledge belonging to learning and teaching fields along with technology to make easy the system which helping to improve students'innovator and creative featuresand providing permanent learning on students. Teachers have to adopt a manner, knowledge and skill required from innovator personnel in our day that technological developments are very fast. Therefore, technologic knowledge and using the technology skills through education of teachers are examined in this study treating the technologic integration as an inseparable part of a good education. The aim of this study is to reveal deficiencies and specify the TPAB self-confidence levels of science teachers who have an affiliation with technology. 218 science teachers working in Kocaeli in 2015/2016 school year attended to this study.“Technological Pedagogical Content Knowledge Self-Confidence Scale”,“Personal Information Form”and“Feedback Form”are used as a data collection tool. Statistics of quantitativedataacquired in the course of researchhave been analyzed with SPSS 21.0 programme. Percentage and frequency have been tested on the purpose of denote sex, type of institution, graduation department, duty term of teachership, educational status, graduation faculty, traineeship status related with training technologies, having a computer, having a tablet computer, usage of social media account and demographic information relevant to variables of using training technologies frequency. Independent t-test, Kruskal Wallisâ H test, single factoral Anova test and Chi-Square test have been made for data analysis. According to research results, any significant relation was found between technological pedagogical content knowledge self-confidence levelsof science teachers and their sex, educational status, type of institution, variable of traineeship related training technologies, graduation department, having a computer, having a tablet computer and traineeship for training technologies alongwithvariable of training technologies average tenantship. Duty term variable is connected with this level by comparison with graduation faculty type, weekly using term of training technologies variable and using social media variable.