Periferik arteriyel rekonstruktif cerrahide biyosentetik greft materyalleri
Biosynthetic vascular grafts in peripheral arterial reconstructive surgery
- Tez No: 623129
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUĞRUL GÖNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada; otojen safen venin kullanılamadığı femoro-femoral, diz üstü ve diz altı femoro-popliteal bypass veya greft interpozisyonu gibi orta ve küçük çaptaki arterlerin rekonstruksif girişimlerinde biyosentetik koyun kollagen vasküler greftinin orta ve uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem; Bu çalışmada 2007–2012 yılları arasında 5 yıllık bir periyot içerisinde travma, okluzif vasküler hastalık ve enfeksiyon gibi farklı etyolojik nedenlerle iliodistal and femorofemoral bypass için kullanılan 79 adet kollajen kaplı biosentetik vasküler greft (omniflow II) greft açık kalma oranları, greft enfeksiyonu, anevrizmatik dilatasyon gelişimi yönünden, retrospektif non-randomize olarak değerlendirildi. Bulgular; Kümülatif primer greft açık kalma oranları; orta çaptaki arterleri (8mm) ilgilendiren İliodistal bypass (İliofemoral (n=5), iliofemoropopliteal (n=3), iliopopliteal (n=1) ve iliofemoral crossover bypass (n=2)) ve femorofemoral bypass (femorofemoral crosover (n=10) ve unilateral femorofemoral bypass (n=6)) prosedürlerinde sırasıyla ortalama 20.4 aylık takip süresinde 90.9 % ve 29.7 ayda 87.5%, küçük çaptaki (6mm) arterleri ilgilendiren diz üstü femoropopliteal bypass (n=41) ve diz altı femoropopliteal bypass (n=11) prosedürlerinde sırasıyla ortalama 28.7 ayda % 82.9 ve ortalama 32.2 ayda % 63,6 olarak bulundu. Eşit zaman dilimindeki greft patensi oranları travmatik nedene bağlı prosedürlerde, okluzif nedenlerle uygulanan prosedürlere oranla anlamlı olarak daha yüksekti (24 ayda, patensi oranı oklusif etyolojide %69.8, travmatik etyolojide %90.9, p=0.003). Daha önceki prostetik greftte enfeksiyon nedeni ile enfekte greft çıkartılarak biosentetik greftle revaskülarizasyon uygulanan 4 hastanın 3 ünde (75%) başarılı olundu. Ortalama 27.8 aylık takip süresinde 2 olguda (%2.5) greft enfeksiyonu gözlendi. Sadece 1 hastada (% 1,26) anevrizmal dejenerasyon tespit edildi. Sonuç Biosentetik koyun kollajen vasküler greftin, alt ekstremite revaskülarizasyonunda otolog ven greftlerinin kullanılamadığı veya kullanılmasının uygun olmadığı durumlarda; küçük çaptaki arterlerde olduğu kadar, iliodistal veya femorofemoral bypass gibi nispeten daha büyük çaptaki arterleri ilgilendiren prosedürlerde ve greft yerleştirilecek bölgede enfeksiyon varlığında tercih edilebilecek bir greft olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study; medium and long-term results of biosynthetic sheep collagen vascular grafts, in the medium and small-sized arterial reconstructive surgery as like ilio-distal, femoro-femoral, above and below-knee femoro-popliteal bypass or graft interposition which autogenous saphenous vein is not available were evaluated. Method ;This report evaluates patency, infection and aneurysm rates, between years 2007-2012, in a 5 year series (n = 79) of iliodistal and femorofemoral by pass procedures with Omniflow II biosynthetic vascular grafts (OBG) in trauma, occlusive vascular disease and infectious cases. Results; Cumulative primary graft patency rates of the medium diameter (8mm) iliodistal bypass grafts (iliofemoral (n=5), iliofemoropopliteal (n=3), iliopopliteal (n=1) and iliofemoral crossover (n=2)), and femorofemoral bypass (femorofemoral crossover (n=10) and unilateral femorofemoral bypass (n=6)) procedures were 90.9% at 3 years (average follow-up 20.4 months) and 87.5% at 5 years (average follow-up 29.7 months) respectively. Smaller diameter (6mm) bypass in above knee femoropopliteal (n=41) and below knee femoropopliteal (n=11) bypass demonstrated patencies of 82.9% (average follow-up 28.7 months) and 63.6% (average follow-up 32.2 months) respectively. At the same period the graft patency ratios were significantly higher in the trauma group (24 months, patency ratio in occlusive group %69.8, trauma group %90.9, p=0.003). Graft infection was observed in two cases (2.5%) over an average 27.8 months follow-up period. In 4 cases where infected grafts were replaced with an OBG successful revascularisation was achieved in three patients (75%). Only one (1,26%) aneurysmal degeneration was observed during the mean follow-up period Conclusion; We consider that the OBG can successfully be used in lower limb revascularization where autogenous vein graft is not available. The graft was suitable for small diameter arteries as well as medium size iliodistal or femorofemoral procedures and has demonstrated suitability for use in revascularisation of areas where infection is observed.