Sekonder amiloidoz saptanan 59 vakada klinik ve laboratuar bulgularının analizi
Analysis of clinical and laboratory findings in 59 cases with secondary amiloidosis
  1. Tez No: 623130
  2. Yazar: KADİR GÖKHAN ATILGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA ODABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amiloidoz; protein yapıda, fibriller içeren çözünmeyen bir maddenin hücre dışı dokuda birikimi ile kendini gösteren hastalıklara verilen genel isimdir. AA amiloid fibrillerini oluşturan serum AA (SAA) proteini karaciğerde yapılan bir akut faz reaktanıdır. SAA yapımı inflamasyon veya malignite gösteren olgularda artar. Kronik infeksiyonlar (romatoid artrit ve varyantları, ankilozan spondilit, psöriatik artrit, reiiter sendromu), neoplastik hastalıklar (Hodgkin hastalığı, makroglobulinemi, lenfoma, renal hücreli karsinom, ağır zincir hastalığı, Castleman hastalığı) daha nadir olarak Chron, Behçet, Gaucher hastalığı ve sistemik lupus eritematozusa sekonder amiloidoz nedeni olabilir. Ülkemizde en sık karşılaşılan amiloidoz tipi AA-amiloidozdur. Ülkemizde AA-amiloidozun en sık nedeni Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığıdır. AA- amiloidozda klinik seyir ilerleyicidir. Renal tutulum renal replasman tedavisi gerektirecek düzeye gelir. Çalışmamızdaki amacımız bu bilgilerden hareketle AA-amiloidoz tanısı almış hastalarımızda klinik ve laboratuar bulgularını analiz etmek; en sık AA-amiloidoz nedeni olan Ailevi Akdeniz Ateşi'ne bağlı AA-amiloidoz klinik ve laboratuar sonuçları ile diğer amiloidoz nedeni hastalıklara bağlı AA-amiloidoz klinik ve laboratuar bulgularını karşılaştırmak olacaktır.
Özet (Çeviri)
Amyloidosis; It is the general name given to the diseases that are manifested by the accumulation of an insoluble substance in protein structure, fibrillar in extracellular tissue. Serum AA (SAA) protein, which forms AA amyloid fibrils, is an acute phase reactant made in the liver. SAA production increases in cases with inflammation or malignancy. Chronic infections (rheumatoid arthritis and its variants, ankylosing spondylitis, psoriatic arthritis, reititary syndrome), neoplastic diseases (Hodgkin's disease, macroglobulinemia, lymphoma, renal cell carcinoma, heavy chain disease, Castleman disease) more rarely Chron, Behçet, Gaucher disease and systemic lupus may be the cause of amyloidosis secondary to erythematosus. The most common type of amyloidosis in our country is AA-amyloidosis. The most common cause of AA-amyloidosis in our country is Familial Mediterranean Fever (FMF) disease. The clinical course is progressive in AA-amyloidosis. Renal involvement reaches the level requiring renal replacement therapy. Our aim in this study is to analyze the clinical and laboratory findings of our patients diagnosed with AA-amyloidosis based on this information; The most common cause of AA- amyloidosis is comparing the clinical and laboratory results of AA-amyloidosis due to Familial Mediterranean Fever and the clinical and laboratory findings of AA-amyloidosis related to other diseases.