Akut acil durumlarda hastaların acil servise başvurmadan önce yaşadığı probleme yönelik ilaç kullanma davranışları ve bireysel uygulamalarının belirlenmesi
Identifiying drug using behaviors and individual practices for the problem experienced by the patiends before contacting emergency services in case of acute emergencies
  1. Tez No: 623137
  2. Yazar: FARUK TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı akut acil durumlarda hastaların acil servise başvurmadan önce yaşadığı probleme yönelik ilaç kullanma davranışları ve bireysel uygulamalarının belirlenmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışma tanımlayıcı-kesitsel türdedir ve 10.08.2019- 15.11.2019 tarihleri arasında Sivas ilinde yer alan bir üniversite hastanesinin acil servisine başvuran ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş 32 acil duruma uyan 245 hasta ile tamamlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Tanıtıcı Bilgiler Formu”ve“Acil Öncesi İlaç Kullanımı ve Bireysel Uygulamalar Formu”olmak üzere iki form kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS 23,0 programı kullanılarak Frekans, Yüzde ve Ki-kare analizleri yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde p0.05) bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to identfy drug using behaviors and individual practices for the problem experienced by the patient before applying to the emergency department in case of acute emergencies. Material and Method: The study is complementary-cross-sectional and with 245 patients who applied to the emergency department of a university hospital in Sivas province between 10.08.2019 and 15.11.2019 and matched 32 emergencies identified by the World Health Organization completed. Two forms were used as a data collection tool: 'Introductory Information Form' and 'Pre-Emergency Drug Use and Individual Application Form'. The research data was used in the SPSS 23.0 program to analyze Frequency, Percentage and Ki-square.A significant value of 0.05 was accepted in the evaluation of the data. Our study was approved by the Ethics Committee of Sivas Cumhuriyet University and informed consent was obtained from the patients. Findings: 49.8% of patients participating in the study were female and 50.2% male patients Although the majority of patients formed the young average age of 48.79 + - is calculated as 2291. Diagnosis of patients participating in the study, consists of, respectively, the most acute abdomen, high fever and myocardial infarction / aritimi. It is determined that 44.9% of patients used drugs without prescription in their daily lives and 72.1'n% of drugs used arethe painkillers . 31.8% of of the patients were found to have an individual health application before emergency. Among he most the common applications (9.4%) are herbal products It was observed that 24.1% of the patients had taken at least one drug for the problems they experienced before applying to emergency services. There was no statistically significant difference between pre-emergent drug use behaviors according to the age, gender, and educational status of the patients, chronic illness and relatives of the healthcare worker.