Kemanın, yapısal özellikleri bakımından Barok dönemine kadar tarihsel gelişimi ve bu gelişimin Barok döneminin keman müziği ve sanatına yansımalarının incelenmesi
The Historical development of violin from the point of view of its structural features until Baraque period and the reflections of this on Baraque period violin music
- Tez No: 62314
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ALPAGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalgı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET KEMANIN, YAPISAL ÖZELLİKLERİ BAKIMINDAN BAROK DÖNEMİNE KADAR TARİHSEL GELİŞİMİ ve BU GELİŞİMİN BAROK DÖNEMİNİN KEMAN MÜZİ?İ ve SANATINA YANSIMALARI ÇALIK ÇETİN GAMZE Yüksek Lisans Tezi Müzik Eğitimi Bölümü Tez Danışmam: Yard. Doç. Uğur ALP AGUT Mayıs, 1998, vii + 177 Sayfa Araştırmada kemanın yapısal özellikleri bakımından Barok dönemine kadar tarihi gelişimi ve. bu gelişimin Barok döneminin keman müziğine ve sanatına yansımaları incelenmiştir. Bu problemin çözüm amacı kemanın yapısal özelliklerinin gelişimini tamamlayarak Batı keman sanatının gelişimi içerisinde Barok döneminin keman müziğine ve sanatına yansımajarını incelemektir. Bu çalışma Barok dönemine kadar kemanda yapısal değişimi ve Barok dönemde keman müziği ve keman sanatı ile sınırlandırılmıştır. Anahtar Kelime :“Barok”m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE HISTORICAL DEVELOPMENT OF VIOLIN FROM THE POINT OF VIEW OF ITS STRUCTURAL FEATURES UNTIL BAROQUE PERIOD AND THE REFLECTIONS OF THIS ON BAROQUE PERIOD VIOLIN MUSIC ÇALIK ÇETİN GAMZE THESIS OF MASTER OF SCIENCE DEFARTMENT OF MUSIC EDUCATION SUPERVISOR: ASS. PROF: U?UR ALPAGUT May, 1998, vii + 177 Page In this study the development of violin from the point of view of its structural features and the reflections of this on baraque period violin music was studied. The purpose of analyzing this problem is to examine the reflections of violin on baroque period violin music and art within Western violin art development after violin's structural feature development finished. In this study the development of instrumental music and musical instruments and all the factors that affect these developments have been examined. The scope of the study is the structural development in violin until Baroque period and the violin music and the art in Baroque period. Key Word:“BAROQUE”t * it